banner39

Albay Ali Öz'ün adamına silahlı saldırı

Dink cinayetinde adı geçen Albay Öz'ün "Adamımdır" dediği JİTEM'ci Halit Sağlam silahlı saldırıya uğradı.

Arşiv 25.05.2008, 17:25 25.05.2008, 17:25
Albay Ali Öz'ün adamına silahlı saldırı


Trabzon'da öldürülen Mustafa ve Çağdaş Eyüboğlu cinayeti davası sanıklarından ve mahkemede JİTEM'ci olduğunu söyledikten sonra tahliye edilen Halit Sağlam, silahlı saldırıya uğradı.

Aracına 12 kurşun isabet eden Sağlam saldırıdan yara almadan kurtulurken, saldırganlar tutuklanarak cezaevine konuldu. Hrant Dink cinayeti davasında ihmali olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Albay Ali Öz'ün Halit Sağlam için "Benim işlerimi yapar, adamımdır" dediği iddia edilerek, hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Olay, önceki gün sabah Yomra İlçesi İkisu Köyü yakınlarında meydana geldi. Alınan bilgiye göre köyde öğretmen olan eşini okula bırakan Halit Sağlam'ın aracı dönüşte kurşun yağmuruna tutuldu. Aracından atlayan Sağlam ormanlık alana kaçarak saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Yomra İlçe Jandarma Komutanlığı'na giden Sağlam'ın şikayeti üzerine saldırıyı gerçekleştiren iki kişi, silahlarıyla birlikte 34 AR 1687 plakalı araçta yakalandı. Saldırganların Eyüboğlu cinayetinin baş sanığı Coşkun Aydın'ın kardeşi Cengiz Aydın ile Mehdi Hacısalihoğlu olduğu öğrenildi. Saldırganlar, önceki akşam çıkarıldıkları Yomra İlçe Cumhuriyet Savcılığı tarafından "Silahlı saldırı, cinayete teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklanıp, Bahçecik Cezaevi'ne konuldu.

"JİTEM ELAMANIYIM"

Kamuoyu Eyüboğlu cinayetini, davaya JİTEM ile Albay Ali Öz'ün adının karışması üzerine duydu. 14 Haziran 2006 tarihinde Maçka'da öldürülen Mustafa ve Çağdaş Eyüboğlu'nun katil zanlıları olarak Halit Sağlam ile Gökhan Aksoy tutuklanırken, olayın baş faili Coşkun Aydın Ukrayna'ya kaçmış, daha sonra da İnterpol tarafından Türkiye'ye teslim edilmişti.

Sağlam, Aydın'ın kaçmasından sorumlu tutulunca kendisinin JİTEM elamanı olduğunu söylemiş, daha sonra mahkemeye gönderdiği üç mektupta JİTEM'ci olduğunu belirterek, sanık Aydın hakkındaki adres bilgilerini vermesine karşın jandarmanın bu kaçışa göz yumduğunu iddia etmişti.

ALİ ÖZ DE DOSYADA

Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisinin kendisine iletilmesine rağmen gerekli tedbirleri almamakla eleştirilen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün adı da bu davaya karışmıştı. Mustafa ve Çağdaş Eyüboğlu, öldürülmeden önce Maçka Jandarma Komutanlığı'na giderek Aydın ve Sağlam'ın kendilerini öldüreceğini söyleyerek tedbir alınmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Öz'ün daha sonra kendisiyle görüşmeye gelen Eyüboğlu ailesine "Bu davadan vazgeçin, Halit benim işlerimi yapar, adamımdır" dediği öne sürülmüştü. Adalet Bakanlığı, bu bilgiler üzerine Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'na ailenin Ali Öz hakkında ifadesinin alınmasını istemişti.

Kaynak: Taraf

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?