banner39

Albay Dursun Çiçek'e askerî savcı koruması

Askerî Savcılığın, 'Kaos Planı'nında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek hakkında farklı bir iddianame hazırladığı ortaya çıktı.

Arşiv 24.04.2010, 05:54 24.04.2010, 05:54
Albay Dursun Çiçek'e askerî savcı koruması


Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı'nın, 'Kaos Planı'nın altında imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek hakkında 'ast üst ilişkisini zedelemekten' iddianame hazırladığı ve 19 Nisan'da askeri mahkemeye sunduğu ortaya çıktı. 
 
Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet savcıları, Dursun Çiçek'in de sanık olarak yer aldığı iddianameyi 15 Nisan'da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Taraf gazetesinin dün 'Çiçek'i sivillere koklatmayız' başlığıyla verdiği haberde, Askerî Savcılık'ın, Çiçek'le ilgili başlattığı soruşturmanın tamamlandığı aktarıldı. İddianamenin 19 Nisan günü Genelkurmay Askerî Mahkemesi'ne sunulduğu belirtildi. İddianamede tek sanık olarak yer alan Çiçek, 'Astlık-üstlük münasebetlerini zedelemek'le suçlanıyor. Çiçek hakkında üç aydan üç yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Meçhul subayın gönderdiği ihbar mektubunda Çiçek'e emir verdikleri ve delilleri yok ettikleri öne sürülen, aralarında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da yer aldığı üst düzey subaylar iddianamede yer almadı. Bu kişiler hakkında 'yeterli delil olmadığı kanaatine varıldığı' iddia edildi. İddianamede ayrıca meçhul subay da 'cuntacı' olarak nitelendirildi. Ancak cuntanın varlığı kabul edilmesine rağmen, cunta içerisinde yer alan isimlerle ilgili soruşturma yapılmadı. Genelkurmay Askerî Mahkemesi, 2 Mayıs 2010 tarihine kadar iddianameyi kabul edip etmeyeceğine karar verecek.

Çiçek iddianamesinin askerî mahkemede kabul edilmesinin ardından dosyanın uyuşmazlık mahkemesine götürülmesi planlanıyor. Bu amaçla Genelkurmay Başkanlığı Adlî Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun 31 Mart 2010 tarihinde saat 11.30'da Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ahmet Akyalçın'la görüştüğü iddia ediliyor. Görüşmenin Uyuşmazlık Mahkemesi'nin asker kökenli üyesi Serdar Özgüldür'ün odasında gerçekleştiği belirtiliyor.
 
Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?