banner39

Albay Sungur'u mıcır öldürdü

Afganistan'da Albay Faruk Sungur'un öldüğü trafik kazasına mıcırın neden olduğu belirlendi.

Arşiv 15.12.2009, 04:57 15.12.2009, 04:57
Albay Sungur'u mıcır öldürdü


Yaklaşık beş ay önce Afganistan'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Kurmay Albay Faruk Sungur ile ilgili soruşturma tamamlandı. Bu konuda ortaya atılan ''Suikast şüphesi'' doğrulanmadı ve kazaya mıcırın neden olduğu belirlendi.

Kaza sonrası olayı incelemek üzere Afganistan'daki Türk Görev Komutanlığında bir heyet oluşturuldu. Olay yerinde yapılan araştırmalarda, kazaya neden olan ve karşıdan gelen kamyonun uzun farla seyrettiği ve şerit ihlali yaptığı, araç sürücüsü Uzman Çavuş Mehmet Baydur'un çarpışmamak için direksiyonu kırdığı belirlendi. Havanın karanlık, yolun da ışıksız olması nedeniyle, yol zemini ile arazi arasındaki farkın algılanamadığı saptandı. Trafik ikaz işareti bulunmadığı ve yoldaki mıcırın da savrulmaya neden olduğu ortaya çıktı. Olayın kaza olduğu kanısına varıldı.

SUİKAST ŞÜPHESİ

CHP İzmir milletvekili Ahmet Ersin, olayda şüpheler bulunduğunu ve Albay Sungur'a yönelik ''Suikast'' iddialarının araştırılmasını istemişti. Afganistan'da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nde görev yapan Türk birliğinin komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur, Afganistan seçimleri için güvenliği sağlamak üzere Meymene ve Mezar-ı Şerif kentlerine giderken trafik kazasında ölmüştü.

Daha önce çelik yelek giymeyen Albay Sungur, bu yolculuk öncesi beraberinde bulunan askerlerden çelik yelek giymelerini ve kask takmalarını istemişti. 14 Temmuz günü Meymene kenti yakınlarında seyreden Türk konvoyunun karşısına aniden uzun farlar ile ilerleyen plakasız bir TIR çıktı. Albay Sungur'un bulunduğu aracın şöförü, TIR'a çarpmamak için direksiyonu kırdı ve şarampole uçtu. Albay Sungur araçtan fırladı ve şehit oldu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?