banner39

Albert Einstein Hayatını kaybetti

Lübnan'daki ABD Büyükelçiliği Bombalandı, Tahkikat Komisyonu Kuruldu, Milletler Cemiyeti Dağıldı, İsrail Lübnan'ı vurdu,

Arşiv 18.04.2010, 12:00 19.04.2010, 06:55
Albert Einstein Hayatını kaybetti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tarihte bugün, Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği Bombalandı, Tahkikat Komisyonu Kuruldu, Milletler Cemiyeti Dağıldı,  İsrail Lübnan’ı vurdu, Afganistan’ın Eski Kralı Zahir Şah ülkesine geri döndü, Albert Einstein Hayatını kaybetti...

 

Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği Bombalandı 18 Nisan 1983

Lübnan’daki ABD askeri varlığını protesto etmek amacıyla İslami Cihad Örgütü ABD Büyükelçiliğine intihar saldırısı düzenledi. Elçilik binasının tamamına yakınının yıkıldığı saldırıda 17’si Amerikalı 63 kişi hayatını kaybetti.

Tahkikat Komisyonu Kuruldu 18 Nisan 1960 

1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti 1960 yılına kadar 3 seçim kazanarak ülkeyi yönetmiştir. Ancak 1958 yılından itibaren Demokrat Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki rekabet-ilişki gitgide daha da artmıştır. Özellikle 1960 yılına gelindiğinde Cumhuriyet Halk Partisinin muhalefeti ülkeyi farklı bir atmosfere sokmuş, muhalefet hükümeti gayrimeşru ilan etmeye başlamış, Anayasayı ihlal etmekle suçlayarak ülkedeki gerginliği sürekli bir şekilde artırmıştır. Basının da genel olarak Cumhuriyet Halk Partisine desteğiyle beraber ülke yönetilemez hale gelmiştir. Bu durum üzerine Demokrat Parti meclisten bir araştırma komisyonu kurulmasını istemiştir. Kurulacak olan bu komisyon ülkede son aylarda meydana gelen kışkırtıcı olaylar ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir bağın olup olmadığını araştırılacaktı. Ancak bu komisyonun kurulması ülkeyi daha da germiştir. 27 Mayıs askeri darbesine giden yolda önemli bir gerekçe olmuştur. İnönü’nün şu meclis kürsüsünden söylediği şu söz tarihe geçmiştir; Biz demokratik rejimi kurduk. Bu demokratik rejimi istikametinden ayırıp baskı rejimi haline getirmek tehlikeli bir şeydir. Bu yolda devam ederseniz, ben de sizi kurtaramam..

Milletler Cemiyeti Dağıldı 28 Nisan 1946

I.Dünya savaşının sonunda uluslar arası barış ve güvenliği sağlamak amacıyla kurulan Cemiyet-i Akvam, 20 yıl süreyle faaliyet gösteren kurum II.Dünya savaşının çıkışını engelleyemeyen bu kurum savaş sonrasında yaptığı 21.genel kurulunda dağılma kararı aldı. Türkiye Cemiyet-i Akvama 18 Temmuz 1932 tarihinde üye olmuştu.

İsrail Lübnan’ı vurdu 18 Nisan 1996 

İsrail Lübnan’daki Hizbullah’ın askeri gücünü ortadan kaldırmak ve Lübnan’dan atılan Katyuşa füze saldırılarını önleyebilmek amacıyla Lübnan’ı havadan bombardımana tuttu. Gazap Üzümleri adı verilen ve 16 gün süren bu operasyonda 300 binden fazla Lübnanlı mülteci konumuna düşmüştür. 18 Nisan’da yapılan saldırıda ise BM kampı Cana’yı bombalayan İsrail, burada 100den fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Uluslar arası kamu oyunun dikkatinin bölgeye odaklanması sonucunda diplomatik girişimler başlamış ve 26 Nisanda İsrail ile Hizbullah arasında ateşkes imzalanmıştır.

Afganistan’ın Eski Kralı Zahir Şah ülkesine geri döndü 18 Nisan 2002


Kral Zahir Şah, 1973 yılında askeri bir darbe sonucunu ülkesini terk ederek İtalya’ya sığınmıştı. 29 yıllık sürgün hayatının ardından Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan’ı işgalinin ardından ülkesine döndü.

Malatya Olayları Meydana geldi 18 Nisan 1978

1977 yılında Malatya Belediye Başkanlığı seçimlerini sağ partilerin desteklediği Hamit Fendoğlu kazanmıştı. Ülkede sağ sol çatışmalarının başladığı bu süreçte, 14 Nisan 1978 tarihinde Ankara Emek Postanesinden Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’na bir paket gönderilir. Fendoğlu paketi açmaya fırsat bulamadığından ancak 3 gün sonra evinde açacaktır. Paketin açılması ile birlikte pakette bulunan bomba patlar kendisi ve 2 çocuğu hayatını kaybeder. Olayın bu şekilde gerçekleşmesinin ardından 18 Nisanın sabahı Malatya’ya çevre illerden gelen kişilerinde katılımı ile gösteriler yürüyüşler başlar. Yürüyüş Cumhuriyet Halk Partisi lideri ve Başbakan Ecevit’e bununla beraber bölgede yaşayan Alevi vatandaşlara karşı bir gösteriye dönüşmüştür. Daha önceden işaretlenmiş olan Alevilerin oturdukları evlere saldırıların da düzenlendiği bu gösteri ülkede var olan gerilimi daha da artırmıştır. Halkın dini duygularının provoke edildiği, isimsiz bildirilerin dağıtıldığı bu provokasyon amacına ulaşmıştır. 20 Nisan akşamına kadar şehirde denetim sağlanamadı. Bu süre içerisinde 8 kişi hayatını kaybetti, 20si ağır olmak üzere 100 kişi yaralanmış, 960 işyeri ve konut tahrip edilmiştir.

Kürt Enstitüsü Kuruldu 18 Nisan 1992  

Kürt Enstitüsü, Dr.İsmail Beşikci, Musa Anter önderliğinde İstanbul’da kuruldu.

Albert Einstein Hayatını kaybetti 18 Nisan 1955


Almanya’da 14 Mart 1879 tarihinde doğan Einstein eğitim hayatına Almanya’da başlamış İsviçre’de ise üniversite eğitimi almıştır. 1905 yılında doktorasını tamamlayan Einstein 1909 yılında Zurich üniversitesinde Profesör olarak göreve başlamıştır. 1914ten itibaren Almanya’da Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürlüğünü ve Berlin Üniversitesinde Profesörlüğe atanmıştır. 1933 yılında Hitlerin Nazi partisinin iktidara gelmesi üzerine Amerika’ya göç etmiştir. Princeton üniversitesinde görev yapan Einstein 1955 tarihinde hayatını kaybetti. Görelilik Kuramını ( diğer adıyla İzafiyet Teorisi, Rölativite ) geliştiren Einstein, Kuantum mekaniği, İstatistiksel mekanik gibi konularda fizikte önemli açılımlar gerçekleştirmiştir. Kuramsal fiziğe katkılarından dolayı 1921 yılında Nobel Fizik ödülüne hak kazanmıştır.

banner53
Yorumlar (1)
ahmet 11 yıl önce
şu tahkikat komisyonu dönemin ergenekonun yaptıklarını araştırmak amaçlı kurulmuştur...şimdi de lazım..ergenekon soruşturması da tam budur...
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?