banner39

Alemdaroğlu tutuksuz yargılanacak

Eski rektör Kemal Alemdaroğlu, Ergenekon davasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Arşiv 24.03.2008, 07:51 24.03.2008, 09:45
Alemdaroğlu tutuksuz yargılanacak

''Ergenekon soruşturması'' çerçevesinde sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakılan Alemdaroğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

''Ergenekon soruşturması'' çerçevesinde sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakılan eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Nöbetçi mahkemenin kararında, ''Kemal Alemdaroğlu'nun üzerine atılı olan suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğuna'' dikkat çekilerek, ''bunun tutuklamanın şartlarını oluşturacağı'' ifade edildi.

YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU

Nöbetçi mahkemenin kararında, "Kemal Alemdaroğlu'nun üzerine atılı olan suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğuna" dikkat çekilerek, "bunun tutuklamanın şartlarını oluşturacağı" ifade edildi; ancak "şüphelinin yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak, CMK'nın 109. maddesinin 3. fıkrası uyarınca yurt dışına çıkışının yasaklandığı" belirtildi.

Kemal Alemdaroğlu'nun aynı madde uyarınca, mahkemeye bildirdiği ikamet adresinin bulunduğu yerin polis merkezine her ayın 1. ve 15. günlerinde kendisi için uygun herhangi bir saatte başvurarak imza vermek şeklinde adli kontrol altına alınmasına hükmedilen kararda, Alemdaroğlu'nun, "bu uygulamaya bir gün bile uymadığı takdirde CMK'nın 112. maddesi gereğince hakkında hemen tutuklama kararı çıkarılabileceği" konusunda ihtar edildiği de kayda geçirildi.

ALEMDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Bu arada, Alemdaroğlu, adliyeden çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hakkındaki suçlamanın, Anayasa'ya, yasalara saygılı, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılamaz bir suçlama olduğunu söyledi.

''Aslında hepinizin takdir edeceği nedenlerle yapılmıştır'' diyen Alemdaroğlu, yargıya saygılı olduğunu ifade etti.

Emniyet güçlerine de kendisini gayet güzel ağırladıklarını belirterek teşekkür eden Alemdaroğlu, ''Birilerinin, iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden birtakım mesajlar iletmesini ve Ergenekon üzerinden birtakım çalışmalar yapmasını mutlaka ödeyecektir. Ben Türk toplumunun gücüne, özverisine, sağduyusuna inanıyorum. Ve yargı da bunu en güzel şekilde gösterecektir'' diye konuştu.

ALEMDAROĞLU'NUN AVUKATI ÇETİNBAŞ

Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş da Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade ederek, ''yargı bağımsızlığının zedelenmeye çalışıldığını'' ileri sürdü.

Herkesi hukuk devleti kurallarına uymaya davet ettiğini belirten Çetinbaş, şu görüşleri savundu:
''Başta sayın Başbakan ve bazı bakanlar olmak üzere Türkiye ve dünya kamuoyunun gündeminde olan bu soruşturmada şüphelilerin aleyhine art arda açıklama ve yayınlar yapılmaktadır. Yargıyı etki altına alma gayreti gösterilmektedir. Anayasal suç işlenmektedir. Yetkili ve görevli adli makamların şüpheliler hakkında yasal gereğini yapacağına inanıyorum.''
''Birbiriyle hiç ilgisi olmayan iki farklı olayın karşılaştırılmaya, kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını'' öne süren Çetinbaş, ''Görev ve unvanı ne olursa olsun, kimsenin yüce Türk adaletine etki edemeyeceğini, son kararlar verildiğinde göreceğimize inanıyorum. Türk adalet sistemine, yargıç ve savcılarına güveniyoruz, güvenmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.
Çetinbaş, Alemdaroğlu'nun gözaltına alınmasıyla birlikte kurallara uygun ve insanca uygulamalarından dolayı kolluk kuvvetlerine de teşekkür etti.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?