banner39

Alerjiye yol açan 900 bitki var

Baharla birlikte başlayan alerjiye, Türkiye'de yetişen 9 binden fazla bitkinin yüzde 10 kadarının neden olduğu açıklandı.

Arşiv 26.03.2008, 16:35 26.03.2008, 16:35
Alerjiye yol açan 900 bitki var


İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, baharla beraber alerji mevsiminin de başladığını belirterek, Türkiye'de yetişen 9 binden fazla bitkinin yüzde 10 kadarının alerjiye yol açtığının tahmin edildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharın iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı şu günlerde, doğadaki değişimin insan sağlığını da yakından etkilediğini, aylarca soğuğa, yağmurlu ve kapalı havalara alışmış olan bünyenin ani sıcaklarla şaşkına döndüğünü kaydetti.

Hormon salgılarındaki değişiklikler, bağışıklık sistemi ve ruhsal yapıdaki uyum kusurlarının vücudu çok duyarlı bir hale getirdiğini belirten Küçükusta, ''Özlemle beklenen bahar, hastalıklarla geliyor. Çeşme gibi akan burunlar, hapşıranlar, genzi tıkananlar, damakları kaşınanlar, öksürenler, nefesi tıkananlar, derileri kabaranlar, kızaranlar ve kaşınanlar...'' dedi.

Bahar mevsiminde bu tür şikayet yaşayanların, hangi polenlere alerjik olduğunu bilmesi için test yaptırması gerektiğini vurgulayan Küçükusta, ''Ülkemiz doğal bitki örtüsü bakımından çok zengindir. Topraklarımızda 9 binden fazla bitkinin yetiştiği saptanmıştır. Fakat bunların yüzde 10 kadarının alerjiye yol açabileceği tahmin edilmektedir'' diye konuştu.

Genel olarak en çok alerjiye neden olduğu bilinen polenlere ait ağaçları ''Huş, kızıl ağaç, kızıl meşe, fındık, servi, kayın, söğüt, ıhlamur, zeytin ağacı, kavak'', çayırları ''İngiliz çimi domuz ayrığı, çayır kelp kuyruğu, çayır salkım ve tatlı ilkbahar otu'', yabani otları ''Pelin, yapışkan otu, sinir otu, akkazayağı, kuzu kulağı'', hububatları da ''Arpa, buğday, yulaf, çavdar, mısır'' olarak sıralayan Prof. Dr. Küçükusta, şu önerilerde bulundu:

''Polenlerine alerjik olduğunuz bitkilerden uzak kalın, evinizin kapı ve pencerelerini sıkıca kapayın. Evde ve arabanızda polen filtreli klimalar kullanın. Evinizdeki polen miktarı çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanın. Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulundukları sabahın erken saatleri, sıcak, kuru ve fırtınalı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa, ağzınızı ve burnunuzu koruyan maskelerden yararlanın. Polen mevsimi açık havada spor ve egzersizden kaçının, ağaçlık, çimenlik yerlere seyahat etmeyin, deniz kenarlarını tercih edin.

Dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanın ve eve gelince gözlüğünüzü bol su ile yıkayın. Şapka takın, takmıyorsanız saçlarınızı yatmadan önce mutlaka yıkayın. Günlük kıyafetlerinizi eve gelir gelmez, yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirin.''

Aynı aileden olan bitki türlerinin polenlerinin yapısının birbirlerine benzediğini, bu nedenle de alerjik bir kişide aynı aileden pek çok bitkiye birden alerji saptanabildiğini kaydeden Küçükusta, ''Buna çapraz reaksiyon denir. Mesela huş ağacı polenlerine alerjisi olanların fındık ve kızılağaç polenlerine de alerjik olmaları mümkündür. Çapraz reaksiyonlara polenlerle meyveler arasında da rastlanır. Yine huş ağacı polenlerine alerjik olanların yarısında elma ve fındığa karşı da alerji vardır. Çünkü huş ağacı polenindeki proteinlerle elma ve fındıktaki proteinler birbirlerine çok benzerler'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?