banner39

Alevi lider, kendi suikast planını görmüş

Kazım Genç, İbrahim Şahin'in evinden çıkan kendisine yönelik suikast krokisini gördüğünü söyledi.

Arşiv 17.02.2009, 13:06 17.02.2009, 14:20
Alevi lider, kendi suikast planını görmüş

Ergenekon operasyonunda tutuklanan Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evinde kendisine yönelik suikast planları çıkan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e ifade verdi. Genç, suikast planlarının ortaya çıkması üzerine Öz'den randevu istediğini ve 23 Ocak'ta görüştüğünü anlattı.

İfade vermek için Öz'e dilekçe yazdığını anlatan Genç, bu esnada gördüğü suikast planlarını şu sözlerle aktardı:

"Elle çizilmiş"

"Bana ve Ali Başkan'a yapılması planlanan suikastla ilgili fotoğraf ve belgeleri gösterdi. Evimin bulunduğu apartmanın hemen hemen her yönden çekilmiş fotoğrafları vardı. Apartmanın olduğu caddenin elle krokisi çizilerek apartman işaretlenmiş. Ayrıca apartmanın 1 km çapında çevresini, trafik akış yönünü ve kaçış yollarını gösterecek şekilde işaretlenmiş. Aynı çalışma Ali Başkan'ın (Balkız) evi ve çevresi için de yapılmıştı."

"Amaçları darbe"

Kazım Genç, 12 Eylül öncesinde ve sonrasında Alevi toplumuna yönelik provokatif saldırıların hedefinin kaos ortamı oluşturmak ve darbelere zemin hazırlamak olduğunu belirtti. Hamit Fendoğlu ve Memiş Özdal'a yönelik bombalı suikastları hatırlatan Genç şunları söyledi: "Bunların hepsi o zaman bir kaos ortamı yaratarak darbe sürecini başlatmak ve darbeye zemin hazırlamak için yapıldı. Nitekim sonrasında 12 Eylül askeri darbesi oldu. Şimdi de bunun benzeri durum bir şey olarak görüyorum. Ama bu oyun tutmadı."

Temizlik sürmeli

Genç, Türkiye'de karanlık odakların ortaya çıkarılması için yetkililerin gereğini yapması gerektiğini belirterek "Bu temizliği yapan hangi siyasi güç olursa olsun yanında oluruz" dedi. Genç ancak temizlik hareketine Yalçın Küçük ve Sabih Kanadoğlu gibi isimlerin karıştırılmış olmasını iktidarın yanlışı olarak gördüğünü belirtti.

Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?