banner39

Alevi raporu tamam, yakında açıklanacak

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi raporuyla ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere" dedi.

Arşiv 27.05.2010, 14:17 27.05.2010, 15:11
Alevi raporu tamam, yakında açıklanacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevi raporuyla ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere" dedi. CNNtürk'te konuşan Çelik, Madımak Oteli'nin kamulaştırılması için gereken ödeneğin çıkarıldığını da duyurdu. Madımak kütüphane ve anı evi olacak.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabındaki müfredat değişikliği de tamam. Ancak değişiklik önümüzdeki yıl okutulacak kitaplara yansıtılmayacak. Çalışmalarda sona gelindi; Alevi raporu yakında açıklanacak. Üstelik sadece rapor değil, çalıştaylarda dile getirilen görüş ve önerilerin yer aldığı 7 ciltlik kitaplar da yayımlanacak ve tümü bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulacak. En kritik başlık Madımak Oteli'ydi.

Bakan Çelik'in Sivas ziyareti ile kafalar netleşti. Kamulaştırma için düğmeye basıldı; çalışmalar tamamlanmak üzere. Madımak yeniden yapılandırılacak. Alevi açılımında tartışmalı bir başka başlık da, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde de müfredat çalışmaları bitmek üzere. Ders kitapları mayıs ayında basıma girdiği için, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatındaki değişiklik bu yıl kitaba yansımayacak. Ama sonrasında o kitapta Alevilik de geniş bir şekilde yer alacak. Açıklanacak rapordaki formüle göre ise bu ders zorunlu tutulacak. Dinlerin tarihi ve genel bilgiler burada okutulacak. Bir de seçmeli din dersinin olması üzerinde duruluyor. Ama henüz verilmiş bir karar yok. Cemevlerinin statüsü, Alevi dedelerine sağlanacak haklar. Bu başlıklar da açıklanacak raporda yer alacak.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?