banner39

Ali Babir Serbest Bırakıldı

Erbil'de düzenlenen saldırıda yakalanan Babir için, dün Süleymaniye'de tekbirler eşliğinde karşılama töreni düzenlendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ali Babir Serbest Bırakıldı

ABD ordusunun, İslamcı Kürtlere karşı Kuzey Irak'ta başlattığı saldırılar çerçevesinde yakalanan Komela'nın lideri Ali Babir serbest bırakıldı. ABD'nin başlattığı Irak Savaşı sonrası 2003 yılında yakalanan Ali Babir, yaklaşık 2 yıldır Guantanamo'daki Amerikan Askeri Hava Üssü'ndeki cezaevinde tutuklu bulunuyordu. Erbil'de düzenlenen saldırıda yakalanan Babir için, dün Süleymaniye'de karşılama töreni düzenlendi. Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı karşılama töreninde, Dana Sait, Ali Babir'in 22 aydır hapiste olduğunu belirterek, "Liderimizi bekliyoruz. Bütün insanlar, serbest bırakıldığı için mutlu" dedi.

Tekbirler eşliğinde "Beni Makam" bölgesindeki tören alanına gelen Ali Babir, karşılama nedeniyle çok mutlu olduğunu belirterek, "Çok küçük bir odada hapisteydim. Bana birçok psikolojik işkence yaptılar. El Kaide ile işbirliği içinde olduğumuzu söylüyorlar. Böyle bir şey yok. Amerikalılar'a, beni çıkarırsanız İslam için daha fazla çalışacağım dedim" ifadesini kullandı.

Irak'ta yapılan seçimde Ali Bapir'in lideri olduğu Komela, Kürt İttifakı listesi dışında seçime girmiş ve 90 binin üzerinde oy almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?