banner15

Alimler Gazze'ye giriş için izin bekliyor

Filistin alimleri Mısır'dan uluslar arası alimler heyetinin Gazze'ye geçişine izin vermesini istedi.

Alimler Gazze'ye giriş için izin bekliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki Filistinli Alimler Birliği, Mısırlı yetkililerle Mısır Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulunarak, Gazze'deki kardeşleriyle dayanışma için bölgeye gelmek isteyen Alimler Birliği heyetine Gazze'ye giriş izni verilmesini istedi.

Filistin Enformasyon Merkezi'ne göre konuyla ilgili olarak dün Gazze'de bir basın toplantısı düzenleyen Alimler Birliği, geçen Çarşamba gününden beri Rafah sınır kapısında mahsur kalan ve Gazze'ye giriş yapmasına izin verilmeyen heyete kolaylık sağlanmasını isteyerek "Gazze'ye öncelikle alimlerin gelmesi gerekir. Çünkü alimler ümmetin liderleridirler" dedi.

Alimler Birliği, basın toplantısında ayrıca ümmetten Filistin halkının yanında yer almasını ve üzerindeki kuşatmayı kaldırması için dayanışma içinde olmasını istedi.

Filistin halkıyla dayanışma için Gazze'ye gelmek isteyen seçkin heyetin Çarşamba gününden beri Rafah'ın Mısır kesiminde beklediği ve heyetin olayı protesto etmek için kurduğu çadırda bekleyişini sürdürdüğü belirtildi.

Diğer taraftan Rafah şehrinin Mısır tarafında bekleyen heyete başkanlık eden Abdulgani Temimi ile yapılan telefon görüşmesinde Temimi şunları ifade etti: "Sizden birkaç metre uzaklıkta olduğumuz halde sizinle buluşmamıza izin verilmiyor. Buradan size sevgi ve özlemimizi takdim ediyoruz. En büyük umudumuz o mübarek topraklara; cihad ve direniş topraklarına ayak basmaktır".

Ümmetten Filistin halkının yanında olmasını isteyen Temimi şöyle konuştu: "Biz tek bir ümmet ve tek bir vücuduz. Hiç kimse tek olan bu vücudun azalarını birbirinde ayıramaz. Filistin halkının yanında olmak şer'an farzdır. Bundan geri durmak, işi önemsememek veya bunda ihmalkâr davranmak caiz değildir".

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35