banner39

Aliyev, Devlet Güvenlik Konseyi'ni topladı

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, "Bölgede değişen politikaya göre biz de değişeceğiz" dedi.

Arşiv 06.04.2009, 23:50 07.04.2009, 09:58
Aliyev, Devlet Güvenlik Konseyi'ni topladı


Azerbaycan Güvenlik Konseyi'ni toplayan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Ermenistan sınırının açılacağına dair haberlere üstü kapalı tepki gösterdi.

Aliyev, "Hiçbir devletin içişlerine karışmıyoruz. Bölgede değişen politikaya göre biz de değişeceğiz" dedi.

Azerbaycanın bölgede yürütülen işbirliği politikalarından kesinlikle geri adım atmayacağını kaydeden Aliyev, "Başka ülkeler arasındaki karşılıklı ilişkilere müdahale etmedi ve etmeyecektir. Ancak bununla birlikte kendi politikasını bölgede oluşan ya da oluşabilecek yeni durumlara uygun şekilde yürütmek bizim doğal hakkımız ve biz bu hakkımızdan istenilen şekilde istifade edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Ne siyasi, ne ekonomik ne de siyasi krizler Azerbaycan devletini etkilemiyor" diyen Aliyev, Azerbaycan'ın bölgede katıldığı uluslararası projelerden de geri adım atmayacağını vurguladı.

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Ermenistan'ın gerçekleri kabulleneceği ve sonuçları ile hesaplaşacağını ümit ettiklerini belirterek, "Ermenistan Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu çözüme kavuşacak. Biz 15 yıldır yapıcı tavır sergiliyoruz, barış görüşmelerine sadakat gösteriyoruz. Ancak karşı taraf da yapıcı olmalı ve Dağlık Karabağ'a hiçbir zaman bağımsızlık verilmeyeceğini anlamalıdır" diye konuştu. Aliyev, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ermenistan - Azerbaycan, Dağlık Karabağ meselesinin çözümü, bölgede ve dünyada devam eden diğer süreçleri ciddi şekilde izliyoruz. Azerbaycan devleti kendi politikasını güçlü esaslara dayandırarak yürütüyor ve değişikliklere ayak uyduruyor. Bu böyle olması gerekiyor."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
Hikmet Karhan 12 yıl önce
Kardes ve Dost Azerbaycan Halkinin Hislerini ve Kizginliklarini Anlayisla karsiliyorum, yine de su soruyu kendime sormadan edemiyorum, Kibris Türk Cumhuriyetini Formel de olsa ne zaman tanimayi ve Diplomatik iliskilerini en üst seviyeye cikarmayi düsünüyor Sayin Aliyev. Almanyadan Sevgilerim ve Saygilrarimla.
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?