banner39

Aliyev yönetiminden demokrasiye karşı enerji kozu!

Aliyev'i süresiz başkan yapacak değişikliğin ardından eleştirilen Azerbeycan'dan Avrupa`ya şantaj!

Arşiv 06.04.2009, 13:43 06.04.2009, 16:48
Aliyev yönetiminden demokrasiye karşı enerji kozu!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

18 marttaki referendum sonucunda artan batı ülkelerinin eleştirilerine karşı Azeri Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov Avrupa "seferine" çıktı. Azeri basını, Haydarov`un eleştirilere karşı koz olarak çantasında enerji kozunu götürdüğünü iddia etti.

Basında, Avrupalı ülkelerin ve AB'nin Azerbaycan'a yönelik sert ifadelerinin yumuşamasına neden olarak Haydarov'un "faaliyetleri" gösterildi.

Referandum sonrasında mevcut devlet başkanı İlham Aliyev'in önü açılmış ve süresiz başkan olabilmesi için yasal hak elde etmişti. Bu tür bir gelişmenin ABD ve AB ülkeleri tarafından olumsuz karşılanacağı, muhalefetin destekleneceği öne sürülmekteydi. Hatta referandum öncesinde ABD ve AB büyükelçilerinin muhalefet liderleri ile yaptığı gizli toplantılar da destek olarak yorumlanmıştı.

Ancak AB açısından enerji konusunun öncelik kazanması, Rusya ile yaşanan doğalgaz krizi sonrasında, Bakü ile ilişkiler normal tutulmaya çalışılıyor. Son dönemde Rusya'nın Azerbaycan'a olan ilgisinin artması, Gazprom şirketinin Nabucco projesine verilecek doğalgaz fiyatının üzerinde fiyat teklif etmesi de AB ülkelerini endişelenmekte.

Bu gelişmeler önümüzdeki kısa süre zarfında Azeri iktidarına önemli baskıların yapılmayacağı şeklinde yorumlanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?