banner39

Aliyev'den Berdimuhammedov'a övgü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan ile siyasi ilişkilerin süreklilik kazandığını söyledi.

Arşiv 19.05.2008, 23:18 19.05.2008, 23:18
Aliyev'den Berdimuhammedov'a övgü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin Türkmenistan ile siyasi ilişkilerin süreklilik kazandığını belirterek, ''Türkmenistan ile ikili ilişkilerimiz son dönemde büyük bir gelişme içinde'' dedi.

Aliyev, resmi ziyaret amacıyla Bakü'de bulunan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ile ikili ve heyetler arası görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, Berdimuhammedov'un ziyaretine büyük önem verdiklerini ifade ederek, ''Bu ziyaretin ikili ilişkilerin niteliği açısından yeni bir aşamayı başlatan tarihi bir özelliği bulunduğuna inanıyorum'' diye konuştu.

Berdimuhammedov ile görüşmelerinde her iki ülkeyi ilgilendiren konular hakkında geniş çaplı bir görüş alış verişi yaptıklarını anlatan Aliyev, ''İşbirliği ve bu işbirliğinin geliştirilmesini, bölgesel gelişmeleri, bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konularını ele aldık. Müzakere ettiğimiz tüm konularda tamamen hemfikiriz'' dedi.

İkili işbirliğini güçlendirmekten yana olduklarını vurgulayan Aliyev, görüşmelerinde ulaşım ve enerji konularının da gündeme geldiğini anlatarak, ulaşım konusundaki sorunların çözümünün iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştıracağını, ayrıca bölgede güçlü bir ulaşım altyapısı kurulmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Aliyev, ''Bugün müzakere ettiğimiz konulardan biri de Hazar sorunuydu. Hazar'da kıyısı olan ülkeler liderlerinin Tahran zirvesi sonuçlarını, bu çerçevede Hazar'da işbirliğinin geliştirilmesi yönünde aynı fikirde olduğumuzu dile getirdik. Azerbaycan ve Türkmenistan'ın bu yönde karşılıklı, verimli faaliyeti bu meselenin her açıdan çözümüne yardımcı olacaktır'' diye konuştu.

Berdimuhammedov'un ziyareti kapsamında çok önemli anlaşmalar imzalandığını belirten Aliyev, ancak işbirliğini sadece bu anlaşmalarla sınırlandırmadıklarını ifade ederek, ''İşbirliğimizin hayatın tüm alanlarını kapsayacağına, kardeş Azerbaycan ve Türkmenistan halklarının bundan sonra da barış içinde yaşamasına, birlikte çalışmasına, karşılıklı gelişmeye uygun ortam oluşturacağına inanıyoruz. Buna çok büyük önem veriyoruz'' dedi.

BERDİMUHAMMEDOV

Berdimuhammedov da, ziyaretinin ve temaslarının memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, ''Komşu ve kardeş ülke olarak ilişkilerimizin geliştirilmesine, yakın işbirliği kurulmasına büyük önem veriyoruz'' diye konuştu.

İkili siyasi ilişkilerin son dönemde büyük bir gelişme içinde olduğuna işaret eden Berdimuhammedov, özellikle son 8 ay içindeki çeşitli düzeylerde karşılıklı ziyaret ve temasların da bu gelişmeyi açıkça ortaya koyduğunu kaydetti.

Azerbaycan-Türkmenistan hükümetlerarası ortak komisyonunun kısa bir süre önce kurulduğunu hatırlatan Berdimuhammedov, ''Bu komisyonun kurulması, ülkelerimizin geleneksel işbirliğini daha verimli ve yapıcı nitelik kazandırmak isteğini ortaya koyuyor. Kurulması çok yeni olsa da, taraflar karşılıklı çıkarlar açısından etkili ve verimli bir mekanizma oluşturmayı başardı. Örnek olarak, komisyonun ilk toplantısında ikili işbirliğini olumsuz etkileyen bazı mali konular ve diğer önemli meseleler halledildi'' dedi.

Berdimuhammedov'un ziyareti sırasında iki ülke Ticaret ve Sanayi Odaları arasında işbirliği, Azerbaycan Maliye Bakanlığı ile Türkmenistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı arasında işbirliği, Ulaştırma Bakanlıkları arasında kombine taşımacılık ve uluslararası karayolu ulaşımı anlaşmaları, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği ile ilgili Bakanlık ve kurumlar arasında standartlaştırma, meteoroloji ve akreditasyon, gençlik ve spor alanlarında işbirliği anlaşmaları da imzalandı.

Berdimuhammedov'un yarın devam edecek Bakü ziyaretine Başbakan Yardımcıları Hocamurad Geldimuradov ve Hıdır Saparlıyev, Dışişleri Bakanı Reşid Meredov, Demiryolu Ulaştırma Bakanı Deryagulu Muhemmedguluyev de refakat ediyor.

BAKÜ-AŞKABAT İLİŞKİLERİ

Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkiler, her iki ülkenin bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte 1992 yılında kuruldu.

Başlangıçta normal bir gelişme gösteren ilişkiler, Azerbaycan'ın 1993-1994 yılları arasında Türkmenistan'dan ithal ettiği doğal gaz ücretiyle ilgili anlaşmazlıkla soğumaya başlarken, 1997'den itibaren Aşkabat'ın Hazar'daki bazı hidrokarbon yatakları üzerinde hak iddiasıyla bu soğukluk daha da arttı.

Hazar'ın hukuki statüsünün belirlenmesiyle ilgili kıyıdaş ülkeler arasında yapılan görüşmelerde Bakü ve Aşkabat'ın farklı tutumları da bu soğukluğun artarak sürmesine yol açtı.

Türkmenistan'da Berdimuhammedov'un Cumhurbaşkanı olmasından sonra ikili ilişkilerdeki soğukluğun giderilmesi yönünde iki yanlı çalışmalar kaydedildi.

Doğal gaz borcuyla ilgili anlaşmazlıkta uzlaşma ve ödeme sağlanırken, Türkmenistan da 2001'de Büyükelçisini çekerek aktif faaliyetini sonlandırdığı Bakü Büyükelçiliği'ni yeniden açtı.

Avrupa'nın enerji güvenliği açısından doğal gaz başta olmak üzere Hazar'daki hidrokarbon enerji kaynaklarına duyduğu ihtiyaç ise, Bakü-Aşkabat ilişkilerinin tekrar geliştirilmesi sürecinde önemli bir etken olarak göze çarpıyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?