banner39

'Allah'ın 99 ismi muhteşem bir hediye'

Ünlü müzisyen John Tavener, Esmaü'l-Hüsna'yı besteledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Allah'ın 99 ismi muhteşem bir hediye'

Klasik müzik dünyasının en önemli bestecilerinden Sir John Tavener, Allah'ın 99 ismini (Esmaü'l-Hüsna) besteleyerek ilginç bir projeye imza attı. İngiltere'nin en zengin ve en soylu isimlerinden Tavener'in bu çalışmasına başta kilise olmak üzere birçok arkadaşı tepki gösterdi.

Tavener ise bütün eleştirilere rağmen bestesini Batı'nın İslam'a duyduğu nefreti kınamak için yaptığını belirtiyor. 'Güzel İsimler' (Beautiful Names) adlı albümünün ilk konserini, BBC Orkestrası ile 2007 Mayıs'ında Aya İrini Müzesi'nde verecek olan ünlü müzisyen, "Allah'ın isimleri bize verilen muhteşem, fantastik bir hediye." diyor. İslamiyet'i tanımadan ona dil uzatanların Hıristiyan ya da Müslüman da olsa Allah'ı sevdiğini söyleyemeyeceğini ifade eden Tavener, albüm sürecini ise şöyle anlatıyor: "Sabah kalkar kalkmaz O'nu düşünmeye başladım. Gün boyu Allah'ın 'Latif' ismini tefekkür ediyordum. 'Latif ismini nasıl müziğe dökebilirim'in cevaplarını aradım. Rahim adı da beni çok etkiledi." Kardeşinin İslamiyet'i tercih ettiğini kaydeden Tavener, kendisini ise Müslüman ya da Hıristiyan olarak tanımlamak istemediğini, yolunun sevgi yolu olduğunu belirtiyor.

İstanbul'da konser verecek

Batı’nın İslam’a duyduğu nefrete tepki olarak Allah'ın 99 ismini besteleyen dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Sir John Tavener, önümüzdeki yıl İstanbul Müzik Festivali’nde konser verecek. Konser öncesinde İstanbul’a gelen Sir John’la görüştük. Allah’ın isimlerini bestelemesinden dolayı kiliseden ve yakın çevresinden tepki aldığını söyleyen sanatçının tek destekçisi yakın arkadaşı Prens Charles olmuş. Sir John, bu besteyi yapma sebebini ise şöyle açıklıyor: “Bir emir gibiydi. Sabah kalkar kalkmaz O’nu düşünmeye başladım. Latif ve Rahim adı beni çok etkiledi.”

Röportajı okumak için tıklayın...

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?