Allavi ile Maliki'ye dönüşümlü iktidar teklifi

Irak'ta seçim sonrası siyaset kördüğüme dönerken, ABD Allavi ile Maliki'ye dönüşümlü başbakanlık formülü sundu

Allavi ile Maliki'ye dönüşümlü iktidar teklifi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak’ta 7 Mart’ta işgalden beri düzenlenen ikinci genel seçim sonrası yeni hükümetin kurulması yılan hikâyesine dönüşmüşken, ağustosta savaşçı sınıftan askerleri çekmeye başlayacak Obama yönetimi krize el atma çabasında. Washington, seçimin kıl payı galibi Irakiye koalisyonunun lideri İyad Allavi ile Şii Hukuk Devleti’nin lideri Başbakan Nuri Maliki’ye dönüşümlü başbakanlıkla işin içinden çıkmaya çalışıyor.

Independent’a konuşan önde gelen Iraklı vekil Mahmut Osman, ABD’nin Maliki ve Allavi’nin ikişer yıl dönüşümlü olarak koalisyon hükümetine başbakanlık edeceği bir anlaşma önerdiğini söyledi. 325 sandalyeli mecliste 91 sandalye kazanmış olan Allavi’nin Irakiye koalisyonu da, kılpayı farkla 89 vekil çıkararak ikinci gelen Maliki’nin Şii ağırlıklı Hukuk Devleti koalisyonu da çoğunluğu elde edemediğinden hükümet kurulamıyor.

Allavi Şii olsa da, Irakiye koalisyonu çoğunlukla Irak’ın batı ve kuzeyinde yaşayan Sünnilerden oluşuyor. Sünni ağırlıklı Saddam rejiminde baskı altında yaşadıklarından Maliki ve Hukuk Devleti, Baasçılılıkla suçladıkları Irakiye ile ortak hükümet istemiyor. Maliki için en ideal koalisyon ortağı olarak 70 vekil kazanmış Şii Irak Ulusal İttifakı (IUİ) koalisyonu gibi görünse de IUİ’nin içindeki en büyük grup olan Sadr hareketi, Amerikan yanlısı olarak suçladıkları Maliki’yi başbakan olarak görmek istemiyor. Sadr hareketi başbakanın da halkoyuyla seçilmesinden yana.

Şu anki görüntüde Maliki’nin hile yapıldığı iddiası yüzünden Bağdat’ta oylar yeniden sayılacak ve süre uzayacak. Yeniden sayımın Maliki’ye dört vekil daha kazandıracağı söylentileri var. Bu durumda mecliste çoğunluğa ulaşacağından koalisyon kurma yetkisi Allavi’den Maliki’ye geçebilir. Ancak bu sefer de vekil kaybedecek olan Allavi ile Sadr’ın Irak Ulusal Birliği koalisyonunun yeni sonuçları kabul etmesi beklenmiyor.

Dün seçim sonuçlarını inceleyen özel mahkeme ikisi seçimleri kazanmış vekil olmak üzere 52 adayın aldığı oyları iptal etti. Bunlardan 28’inin Baasçılarla bağlantısı oldukları, dolayısıyla yasaklı oldukları halde seçime katıldığı açıklandı. Vekillikleri iptal edilenlerden birisi Allavi’nin, diğeri Maliki’nin koalisyonundan. Allavi’ye göre bu sonuçları etkilemeyecek.

SADR CEPHESİ

Böyle bir ortamda cuma günü Bağdat’ın Şii semti Sadr’da beş bombalı araçla düzenlenen saldırılarda kan gölüne dönmesi, Mukteda Sadr’ın da hafta sonunda kendisine bağlı Mehdi Ordusu’nu yeninde sokağa dökme tehdidi savurması sinirleri iyice girdi.

Sadr, Mehdi Ordusu’nu hükümetin emrine verebileceğini söylese de sadece camiler, marketler ve türbeleri korumakla görevlendirilmeleri şartı koşuyor. Ancak 2006-2007’de mezhep savaşının kabusü olan bu milis gücünün yeniden ‘silah başı’ yapması fikri de Sünnileri korkutuyor. Bu karmaşık denklemin diğer ayağını Irak’daki Kaide oluşturuyor. Geçen hafta Irak ve ABD istihbaratının Kaide’nin Irak kolunun lideri Ebu Eyüp El Masri’yi öldürmüşken, cuma Şiileri hedef alan organize bombalamalarda 72 kişi öldü.

Allavi'den İran'a suçlama

Bu arada, Allavi, İran'ı hükümet kurma çalışmalarına müdahale etmekle suçladı.

Allavi, BBC'ye verdiği demeçte, "İran çok fazla müdahale ediyor, bu endişe verici" dedi ve İran'ı Irak'taki büyük partilerin çoğunu müzakerelerde bulunmak amacıyla Tahran'a davet etmekle suçladı.

İran'ın kendisinin başbakan olmasını engellemek peşinde olup olmadığı yönündeki bir soruya Allavi, "Evet, öyle olduğunu düşünüyorum. Kırmızı bir çizgileri olduğunu çok net gösterdiler. Şu andan itibaren müdahale etmek arzusundalar, bizim tutumumuzu beğenmiyorlar. Endişe verici olan şey de biz hariç herkesi Tahran'a davet etmeleri" yanıtını verdi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri olan Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Ulusal İttifakı üyesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdül Mehdi, Nevruz dolayısıyla hafta sonunda Tahran'ı ziyaret etmişti.

Bunun ardından da Allavi'ye yenilen eski başbakan Nuri El Maliki'nin partinin temsilcileri ile Irak İslam Yüksek Konseyi ve Sadr hareketi temsilcileri de İran'a gitmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 09:34
banner53
YORUM EKLE

banner39