Allavi: Irak mezhep savaşına sürükleniyor

7 Mart seçimlerinin galibi, ülkenin yeni bir etnik çatışmaya kayma tehlikesi olduğu iddiasında

Allavi: Irak mezhep savaşına sürükleniyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak eski başbakanı Iyad Allavi, hükümet kurulması konusunda ülkede yaşanan siyasi çekişmelerin ülkeyi büyük bir mezhep savaşına doğru sürüklediğini, İran'ın casusları aracılığı ile gerginliği daha da tırmandırdığını söyledi.

Seçimlerde en fazla oy alan partisinin kenara itilmek istendiğini dile getirene Allavi, ulusla arası arenanın da yaşananlara seyirci kalmasının, Irak sınırlarını da aşacak problemlere doğru ülkeyi sürüklemekte olduğunu iddia etti.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Allavi, partisinin 91 milletvekili çıkararak birinci sırada olduğunu hatırlattı, 'Amerika ve müttefikleri Irak'ta demokrasinin yerleşmesini garanti edemezlerse, İran'ın tesiriyle iç çatışmalar tekrar başlayabilir' iddiasında bulundu.

Allavi, "Bu çatışma, sınırlarımız içinde kalmaz. Yayılacak hatta sadece bölgeyi değil dünyayı etkileme potansiyeline de sahip. Irak, bölgenin merkezinde. Ancak problemlerle kaynıyor. Durağanlaştı ve bir yöne ilerlemiyor." diye konuştu.

Hukuk Devleti Koalisyonu lideri ve Başbakan Nuri el-Maliki'nin diğer Şii grupla yaptığı ittifaka Kürtlerin de destek vermesiyle ortaya çıkan ittifakı yorumlayan Allavi, şunları söyledi:

"Mezhepçi sistemlerine geri dönüyorlar. Birlik hükümeti kuracağız diye seçildiler ancak bu şekilde davranmıyorlar. Irak'ta bir süreç de işlemiyor. Hukukun üstünlüğü yok, yargı da siyasileşti. Adaylar tutuklanıyor ve Irakiye'ye karşı bir tutuklama dalgası var. Yargının herhangi bir adım atmaması yönünde de güçlü baskı var. Bütün bunlar almamız gereken yolun uzun olduğunu ortaya koyuyor."

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39