Allavi'nin iki Ankara ziyareti ne anlama geliyor?

Ankara, Irak Cumhurbaşkanı'nın Şii yardımcısı Abdulmehdi'ye açıkça Allavi'yi başbakan olarak görmek istediklerini söyledi.

Allavi'nin iki Ankara ziyareti ne anlama geliyor?

 

Irak'ta düzenlenen genel seçimlerde, Sünni grupların yanı sıra Türkmenlerin ve Şiilerin de bir kesiminin desteğini alarak sürpriz bir çıkış yakalayan ve parlamentoda 91 sandalye elde eden İyad Allavi’nin El Irakiyye listesinin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyordu. Ancak seçimlerde ikinci ve üçüncü parti Hukuk Devleti Listesi ile Irak Ulusal İttifakı’nın mecliste 159 sandalyeyi kazanmış bir cephe olarak öne çıkması hesapları değiştirdi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla da önü açılan yeni blok Allavi’nin Başbakanlık şansını ve hükümet kurmayla görevlendirilmesi ihtimalini azalttı.

......

Ankara’da Allavi ile görüşen kaynaklar, bir ay içerisinde Türkiye’yi iki kez ziyaret ettiğine dikkat çektikleri Iraklı politikacının aleyhine gelişen son şartlara ilişkin bölge ülkelerinin desteğini almayı hedeflediğini söylüyor. Buna göre Ahmed Davutoglu'nun daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret ettiğini ifade eden Allavi, kurulan yeni Şii bloğu ve bu doğrultudaki İran’ın müdahalelerini masaya yatırdı, Türkiye’nin ve Arap ülkelerinin de duruma karşı çıkmaları gerektiğini savundu.

Ankara’daki kaynaklar Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanan ve son açıklamasında hükümet kurma görevinin Allavi’ye verilmesi gerektiğini söyleyen Mesud Barzani’ye de dikkat çekiyor. Buna göre Allavi, Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanan Barzani’nin El Irakiye’ye destek vermesi yönünde ikna edilmesi için yardım istediği söyleniyor.

Furkan Torlak'ın haber analizinin tamamı için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 17:29
banner53
YORUM EKLE

banner39