banner39

Alman ajanı kim zehirledi?

Murat Kurnaz olayını araştıran Komisyonun önemli şahitlerinden Alman ajanın esrarengiz ölümü, Almanya'yı karıştırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Alman ajanı kim zehirledi?

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Almanya’da kısa adı BND olan Federal Dış İstihbarat Teşkilatı’nın üst düzey yöneticilerinden birinin şüpheli ölümü tartışılıyor. Ölen ajanın ailesi cinayetten sözederken, bir gazete eski Rus ajanı Litvinenko’nun Londra’da zehirlenmesi olayıyla paralellik kuruyor. Alman İstihbarat Servisinin ise ajanın ölümünü doktorların yanlış müdahalesine bağlayıp meslek hatası olarak değerlendirmesi dikkat çekti. Berliner Zeitung gazetesine göre, 57 yaşındaki ajan ölmeden önce yakınlarına hastalığının bir zehirlenme saldırısından kaynaklandığını ve bunu kendisine yapanları tanıdığını söylemiş.

 

Sözkonusu şahıs geçen yılın sonlarında garip bir felçlenme hastalığı nedeniyle Münih’teki bir kliniğe yatırılmıştı. İstihbaratçı, hastanede iyileşme yolunda hızla ilerlerken, geçtiğimiz noel bayramı öncesi aniden öldü. Berliner Zeitung gazetesinin haberinde sözkonusu kişinin 1998 ila 2002 yılları arasında BND’deki güvenlik bölümünün yöneticiliğini yaptığı,  2003 yılından itibarense diğer gizli servislerle işbirliğini koordine etme görevini üstlendiği belirtiliyor.

En önemli tanıklardan biriydi

Gazetenin haberine göre BND’nin üst düzey yetkililerinden olan kişi Federal Meclis’te kurulan araştırma komisyonunun en önemli tanıklarından biriydi. BND’nin faaliyetlerini araştırmak üzere kurulan Federal Maclis araştırma komisyonu, Bremenli Murat Kurnaz’ın Guantanamo Üssü’nden serbest bırakılmamasında dönemin hükümetinin sorumluluk payını mercek altına alıyor. Şimdiki Dışişleri Bakanı, Schröder hükümeti döneminde istihbarat servislerinin koordinasyonundan sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Frank-Walter Steinmeier’in, Amerikan yönetiminin Kurnaz’ın serbest bırakılması talebini kabul etmediği iddiaları, komisyonu uzun süredir meşgul ediyor. Komisyon bunun yanı sıra BND’nin Irak Savaşı sırasındaki faaliyetlerini de araştırıyor. Berliner Zeitung gazetesinin bildirdiğine göre ölen istihbaratçı BND’yi incelemek için oluşturulan Araştıma Komisyonu’nun önemli bir tanığı olma yanında Alman istihbarat Teşkilatı’nın (BND) önceki dönemlere ait olaylarının da merkezi önemdeki elemanlarından birisiydi.

BND ise elemanının zehirlendiği yönüneki iddiaları reddediyor ve BND’yi incelemek için kurulan Araştırma Komisyonu’yla ölen üst düzey görevlisinin arasındaki bağlantıyı da kabul etmiyor. BND sözcüsü Stefan Borchert’in açıklamasına göre yapılan otopside ölen ajanda zehirlenme vb bir buluntuya rastlanılmadı. Sözcü, Berliner Zeitung gazetesinin iddiasının aksine alman istihbaratçının, geçtiğimiz yıl polonium zehirlenmesiyle öldürülen eski Rus ajanı’nın ölümüne sebep olan maddeyle zehirlendiği iddiasını da reddeti. Bundan başka Alman ajanın ölümünün Kurnaz ve Haled El Masri’nin kaçırılması olayıyla bağlantısı yönündeki iddiaları da BND sözcüsü kabul etmediğini açıkladı

Litvinenko polonyumla zehirlenmişti

Polonyum zehirlenmesi son olarak eski Rus ajanı, Putin muhalifi Aleksander Litvinenko’nun olayında gündeme gelmişti. Litvinenko  polonyum-210 denen, son derece radyoaktif bir maddeyle zehirlenmişti. Litvinenko’nun siyanürden 250 milyar kez daha ölümcül, radyoaktif bu maddeyle Londra’da bir otelde zehirlendiği belirlenmişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?