banner39

Alman Albay'ın hedefi insanlarmış!

Kunduz katliamı gerçekleşmeden önce Alman hükümeti, askerlerinin Afganlılara karşı daha sert hareket etmelerini istemiş

Arşiv 14.12.2009, 03:54 14.12.2009, 06:59
Alman Albay'ın hedefi insanlarmış!


Mucahid Yıldız / Almanya / Dünya Bülteni

Kunduz'da Alman Albay'ın hedefi tankerler değil, orada toplanan insanlar olduğu belirtildi. Alman basınına yansıyan haberlere göre Afganistan'daki Kunduz katliamı gerçekleşmeden önce Alman hükümeti, askerlerinin Afganlılara karşı daha sert hareket etmelerini talep etmiş.

Bu kapsamda Alman askerlerinden, Kunduz bölgesinde hemen hiç varlıkları olmayan Taliban lider kadrosunun yok edilmesi istenmiş. Afganistan'daki işgal birlikleri ISAF'ın bir raporuna göre Albay Klein, Alman KSK özel tim komandolarının da katıldığı ve NATO'ya bağlı Amerikan uçaklarının büyük bir bombardımanıyla sonuçlanan operasyonda, benzin tankerlerini değil orada toplanan insanları hedef aldı.

Alman gazetesi 'Süddeutsche Zeitung' konuyla ilgili haberde, ISAF raporunda 'Albay Georg Klein oradaki insanları yoketmek istedi. Araçları değil' ifadesinin olduğunu bildirdi. Başka bir Alman gazetesi 'Leipziger Volkszeitung' da operasyon kapsamında bombardıman emrini veren Albay Klein'ın başbakanlık himayesinde hareket ettiğini belirtti.

Afganistan'daki işgal kuvvetleri ISAF'ın görev kurallarına ve direktiflerine aykırı hareket ettiği sabitleşen Albay Klein, 4 Eylül'de Kunduz'da yapılan katliamda Taliban militanlarını öldürmek için bu emri verdiğini iddia etti.

Alman gazetesi 'Leipziger Volkszeitung'un haberine göre Alman başbakanlık yetkilileri Kunduz operasyonunu başından sonuna kadar bütün ayrıntılarıyla biliyorlardı. Başbakanlık, Federal Savunma bakanlığı ve Alman istihbarat görevlileri birbirleriyle koordineli olarak hareket etti.

'Leipziger Volkszeitung'un haberinde operasyondan önce, operasyon sırasında ve sonrasında Alman istihbaratı, Alman özel tim komandoları KSK ve Amerikan istihbarat örgütü CIA ortak çalışarak Alman başbakanınlığının karar merciini bilgilendirdiler. Almanya'nın Potsdam şehrindeki Federal Ordu İdari Merkezi, Albay Klein'ın hükümetten aldığı bilgiler ve emirlerle bombardıman emrini vermek konusunda cesaretlendirildiğini iddia etti.

Alman Savunma bakanı Guttenberg'le Afganistan'daki Alman birliklerine yaptığı sürpriz ziyarete katılan Yeşiller milletvekili Omid Nouripour gazetecilere 'Eğer bize verilen önceki bilgiler hep yalansa, Başbakan'ın, Başbakan yardımcısının ve o zamanki devlet bakanlarının meclis soruşturma komisyonuna davet edileceğini size garanti ediyorum.' dedi.banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü