Alman Anayasa Mahkemesi ırkçıları yüreklendirdi

Alman Anayasa Mahkemesiırkçıların göçmenlere hakaret ettiği afişleri düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

Arşiv 06.03.2010, 13:01 06.03.2010, 17:47
Alman Anayasa Mahkemesi ırkçıları yüreklendirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Augsburger Bündnis – Nationale Opposition’ (Augsburg Birliği – Milli Muhalefet) isimli ırkçı derneğin 2002 yılında ‘Yabancıları geri gönderme Eylemi’ ve ‘Yaşamaya değer bir Augsburg için’ sloganları yazılı büyük boy afişlerle halkı yabancılara karşı kışkırtan bir eylem yapmışlardı. Augsburg İdare Mahkemesi dernek yöneticilerini bu eylemlerinden dolayı para cezalarına çarptırmış, büyük boy afişlerle yabancılara karşı aşağılayıcı ve kötü niyetli ifadeler kullanıldığı için insan onuruna hakaret edildiği kanaatine varmıştı. Daha sonra bir üst mahkeme, Bavyera Eyalet Yüksek Mahkemesi de aynı kararı vermişti.
 
Ancak ırkçılar davayı Anayasa Mahkemesine götürdüler. Aradan 8 yıl geçtikten sonra Karlsruhe Anayasa Mahkemesi yaptığı açıklamada yabancılara karşı halkı kışkırtmanın suç olmadığını bildirdi ve Augsburglu ırkçılara verilen üç ayrı para cezasını geçersiz ilan etti.
 
Anayasa Mahkemesi aldığı bu kararla Augsburg’lu ırkçıların kullandığı afişlerde sadece ‘yabancılar dışarı’ ifadesinin bulunduğu ve ardında yabancılara saldırıyı teşvik eden ve onların hayatlarını tehlikeye sokacak veya onları aşağı bir varlık gibi gösteren herhangi başka bir söz bulunmadığı için, eylemi düşünce özgürlüğü olarak gördüğünü açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?