banner39

Alman Anayasa Mahkemesi yargıcından İslam düşmanlığı

Almanya'da bir yargıç, Hristiyanlara çağrıda bulunarak ülkede yayılan İslamiyet'e karşı harekete geçmelerini istedi.

Arşiv 07.10.2009, 16:01 07.10.2009, 16:32
Alman Anayasa Mahkemesi yargıcından İslam düşmanlığı


Mücahid Yıldız / Almanya- Dünya Bülteni

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya NRW eyaleti Anayasa Mahkemesi başkanı yargıç herkesi şaşırtan çağrıya imza attı. NRW Anayasa yargıcı Michael Bertrams, Münster'de verdiği bir konferansta, Protestanlara giderek yayılmakta olan İslam'a karşı tavır almaları çağrısında bulundu.

Yargıç, Müslümanların dışa barışçı görünmekle birlikte Almanya Anayasası'nın temel değerlerine saygı duymadıklarını söyledi.

Münster şehrinde yapılan toplantıda, 1934 yılında gerçekleştirilen 'Barmer Erklaerung' teologlarının 'Barmer Açıklaması'nın yıldönümü kutlandı. Bu açıklamayla, Protestan teologlar 1934 yılında Nazi rejimine ve onunla birlikte olan Hristiyanlara karşı tavır aldıklarını gösterdiler. Özellikle bu bakımdan yargıç Bertrams'ın bugünün anlamına binaen, Protestanları, Müslümanlara ve İslam'a karşı olmaya çağırması ve Müslümanları Nazilere benzetmesi, Alman basınında kaba ve skandal olarak değerlendirildi.

Yargıç Bertrams, konferansta, nasıl Protestanlar, bundan 75 yıl önce Nazilere ve onlarla birlikte olan Hristiyanlara kapılarını açmadılarsa, aynı şekilde Müslümanlara da kapılarını açmamaları gerektiğini söyledi.

Yargıç Michael Bertrams ayrıca, Müslüman cemaatlerle kiliselerin aynı şekilde değerlendirilmesine ve aynı haklara sahip olmasına da karşı olduğunu beyan etti. Anayasa Mahkemesi yargıcına göre, Müslümanlar Anayasa'nın temel değerlerine saygılı olduklarını söyleseler de, İslam ile çatışan konularda Anayasa'ya uymazlar.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?