Alman bakan kendisini eleştiren generali kovdu!

Almanya için skandala dönen Kunduz katliamı bir generalin daha kellesini aldı.

Arşiv 13.03.2010, 13:47 13.03.2010, 13:59
Alman bakan kendisini eleştiren generali kovdu!

 


Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya GenelKurmay Başkanı’nı görevden alan Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg bu defa da kendisini mektupla Kunduz konusunda eleştiren generalin işine son verdi.

Bakanın emriyle emekliye ayrılan General Henning Hars, Kunduz bombardımanın yapıldığı sırada Başbakanlık Dairesi Birlik komutanlığı ve Waşington’da askeri ateşelik yapıyordu. Genelkurmay Başkanı’nın görevden alınmasından sonra Savunma Bakanı’na bir mektup yazan General Hars'ın, Kunduz’la ilgili olarak Schneiderhan’ın görevden alınmasını yanlış bulduğunu ifade ettiği bildirildi.

Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bu mektuptan sonra bakanlık başmüşavirlerinden Rüdiger Wolf General Hars’la bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası Savunma Bakanı’na General Hars’ı emekliye ayırması tavsiye edildi.

Berlin’de yayınlanan ‘Tagesspiegel’ gazetesinde yer alan haberde, General Hars’ın Savunma Bakanı Guttenberg’e yazdığı mektupta Genelkurmay Başkanı’nın neden görevden aldığını sorduğu bildirildi. Ayrıca General Hars, Savunma Bakanı’na Kunduz bombardımanını duyduğu zaman, Eylül 2009’da niçin önce ‘askeri bakımdan uygun’ daha sonra da niçin ‘uygun değildir’ dediğini sordu. General Hars bu sorularına hiçbir cevap alamadı.

Savunma Bakanlığından mektubun içeriği konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. General Hars da emeklilik haklarının tehlikeye gireceğini, susma mecburiyeti olduğunu belirterek ayrıntılar hakkında bilgi vermedi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?