banner39

Alman Bakan'dan İsrail'e sert tepki

10'ar bakanla iki kez ortak kabine toplantısı yapan Almanya ile İsrail arasında da Gazze tartışması başladı.

Arşiv 21.06.2010, 10:11 21.06.2010, 18:47
Alman Bakan'dan İsrail'e sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ne geçişine izin vermemesine sert tepki gösterdi. Niebel İsrail dış politikasının ağır bir hata işlediğini söyledi.

Alman Bakan Dirk Niebel İsrail ziyareti sırasında, Almanya tarafından finanse edilen su arıtma projesiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Gazze Şeridi’ne de geçmek istemişti.

İsrail güvenlik kabinesi kısa süre önce Gazze ablukasının gevşetilmesini ve kara yoluyla bölgeye daha fazla yardım malzemesi gönderilmesine izin verilmesini kararlaştırmıştı. Gazze Şeridi’nde yaşayan 1,5 milyon Filistinlinin üçte ikisi dış yardımlara bağımlı. Yardım malzemesinin İsrail tarafından kontrol edildikten sonra ve sadece karayolundan bölgeye girmesine izin veriliyor.

İsrail hükümetinin Almanya Ekonomik İşbirliği Bakanı’na Gazze’ye geçiş izni vermemesi, bir Alman hükümet üyesi tarafından ilk kez son derece ağır bir dille eleştirilmesine yol açtı. Dirk Niebel Kudüs’teki hükümetin şeffaflıktan korktuğunu belirttikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu İsrail hükümetinin büyük bir dış politik hatasıdır. Gazze politikasını değiştireceğini ve yardım malzemesiyle bölgeye giriş çıkışların kolaylaştırılacağını açıkladığı bir sırada böyle davranmasaydı, olumlu bir siyasi sinyal vermiş olurdu. Keşke açıkça bir şeffaflık ve açılma sinyali gelseydi. İsrail hükümeti bazen dostlarının, neden böyle davrandığını anlamalarını zorlaştırıyor.”


 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?