Alman basını İsrail saldırısını böyle gördü

Alman Basını, Alman Parlamenterlerinde bulunduğu Gazze Filosu'na yapılan saldırıya sert tepki gösterdi.

Alman basını İsrail saldırısını böyle gördü

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

İsrail’in, Gazze’ye insani yardım için yola çıkan gemilere saldırısı Alman medyasında birinci ya da ikinci sıralarda yeraldı. Çoğunlukla İsrail kaynaklı haberlere yer veren Alman medyasında ölen ve yaralananların sayısı hakkında farklı bilgiler veriliyor. Bazılarında 2 ölü 52 yaralı şeklinde haver verilirken, bazılarında 10 ölü 30 yaralı şeklinde yeralıyor.

deutsche.jpg

Haber kanallarında çok kısa özet olarak geçilen haberlerde, sıkça bir İsrail askerinin gemi yolcuları tarafından darbedilişi gösteriliyor. Tel Aviv’den bilgi veren Alman muhabirler, yardım gemilerinin önceden bildirildiği gibi Ashod limanına değil, Hayfa limanına götürüldüğünü bildiriyorlar.

saldiri.20100531123043.jpg

İsrail radyosunda Savunma Bakanlığı sözcüsü Avi Benajahu’nun açıklamalarına dayanılarak verilen bir haberde yaralılar arasında birinin ağır dört de İsrail askerinin olduğu, altı gemiye de operasyon düzenlendiği belirtildi. Türk gemisindeki operasyonun da halen sürdüğü bildirildi.

spiegel.20100531123130.jpg

Askeri sözcü, altı gemideki aktivistlere defalarca çağrı yaptıklarını ve teslim olmalarını istediklerini, ancak sert cevap aldıklarını iddia etti. Aktivistlerin askerleri linç etmek istediklerini söyleyen Benajahu, gemidekileri çok agresiv olmakla suçladı.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 12:32
banner53
YORUM EKLE

banner39