banner39

Alman basını: Merkel'e ilk bozgun Gül'den

Alman basınına göre, Türkiye'nin itirazıyla Rasmussen'in NATO Genel Sekreteri olamaması, ev sahibinin büyük yenilgisi.

Arşiv 04.04.2009, 14:57 04.04.2009, 15:23
Alman basını: Merkel'e ilk bozgun Gül'den


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman basınına göre, Rasmussen'in Türkiye'nin itirazı nedeniyle NATO Genel Sekreteri olamaması, hatalı bir başlangıç ve Merkel'in Gül tarafından bozguna uğratılması.

Der Spiegel dergisi, "NATO zirvesinde hatalı başlangıç yapıldı. NATO liderleri, Türkiye'nin direnişinden dolayı planlamaların aksine, favori olarak gösterilen Rasmussen üzerinde genel sekreter olması konusunda anlaşma sağlayamadı. Bu konu Başbakan Merkel için büyük bir yenilgiye dönüşebilir" ifadesini kullandı.

Die Welt gazetesi, "NATO'nun 60. yıl zirvesinde hatalı başlangıç oldu. Devlet ve hükümet başkanları dün akşam genel sekreter konusunda anlaşamadı. Türkiye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in seçilmesini bloke ediyor. Bu, Başbakan Angela Merkel'in ilk yenilgisi" yorumuna yer verdi.

Süddeutsche Zeitung da, "ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Rasmussen'e karşı olan çekincesinden vazgeçirmeye çalıştıklarını, ancak Gül'ün görüşünden vazgeçmediğini" belirterek, "Ve böylece yeni genel sekreter konusunda şimdilik karar alınamadı. Bu da ev sahibinin başarısız bir zirve başlangıcı yaptığı anlamına geliyor" diye yazdı.

"Rasmussen üzerine oynanan aday pokeri" başlığını kullanan Frankfurter Allgemeine Zeitung da, her zaman rutin olduğunu belirttiği NATO genel sekreteri seçiminin, Türkiye'nin direnişi nedeniyle bu kez gerçekleşemediği görüşünü aktardı.

Südwest Presse gazetesinde ise şu ifadeler yer aldı: NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Angela Merkel, yıldönümü kutlamalarını açılışını yüzüne gözüne bulaştırdı. Angela Merkel ve diğer NATO üyesi devlet ve hükûmet başkanları Türkiye'nin, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına karşı çıkmasına boyun eğmek zorunda kaldı.

Çıkmaza giren Rasmussen konusu, NATO'nun dedikodular eşliğinde kutlanan 60. yıl dönümüne uygun. ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa'nın, terörizme ve Afganistan'da Taliban'a karşı yürütülen savaşta yeterince yer almamasını dile getirirken, başkanlığı sona erecek olan Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer, Rusya'ya kıyasla daha bölünmüş bir ittifakın mevcudiyetinden söz etti.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?