Alman Başpiskoposa tecavüz soruşturması

Alman başpiskopos Zollitsch hakkında savcılık soruşturma başlattı.

Alman Başpiskoposa tecavüz soruşturması

Mücahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Katolik Kilise lideri başpiskopos Robert Zollitsch hakkında, kiliselerdeki tecavüz olaylarında yardımcı olduğu zannıyla soruşturma başlatıldı. Tecavüzlerin yapıldığı yıllarda başpiskoposluğunu yaptığı Freiburg şehri başsavcılığı, Zollitsch’in tecavüzle suçlanan rahip hakkında bilgisi olduğunu düşünüyor. Alman birinci televizyonu ARD ve ‘Südkurier’ gazetelerinde verilen habere göre Zollitsch, 1987 yılında personelden sorumlu idareci olarak ismi verilmeyen tecavüzcü rahibi Bodensee’deki Birnau şehrinde yeniden görevlendirmiş. Başpiskopos yapılan suçlamaları hiçbir açıklama getirmeden reddetti.

Tecavüzcü rahip ise Bodensee’de bu suçu işlediği için, hakkındaki soruşturmayı Konstanz savcılığı üstlendi.

Freiburg savcılığı sözcüsü, Zollitsch’in Mayıs ayında şikayet edildiğini açıkladı. Konstanz’da ise uzun bir zamandan beri ismi verilmeyen tecavüzcü rahip hakkında başlatılan soruşturma devam ediyor.

Freiburg başpiskoposluğu ise savcılığın suçlamalarını reddederek Dr. Robert Zollitsch’in suçlanmasına neden olacak hiçbir delilin olmadığını ve başpiskoposun ne bu rahipten ne de Bodensee’deki Birnau şehrine tayin edilmesinden haberinin olmadığını iddia etti.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 15:00
banner53
YORUM EKLE

banner39