Alman bilgisayar devi Amerikan Sybase'i alıyor

Alman bilgisayar programlama devi SAP, Amerikan Sybase'i devralıyor

Alman bilgisayar devi Amerikan Sybase'i alıyor


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Dünyanın en büyük bilgisayar programlayıcısı SAP, cep telefonları programlamasında rakibi olan Amerikan bilgisayar programlayıcı şirketi Sybase’i satın alıyor. Çarşamba akşamı Wall Street’teki Amerikan borsasının kapanışında bir açıklama yapan SAP, satın alma konusunda medyada çıkan haberleri doğruladı. SAP, herbir hissesi karşılığında 65 Dolar, toplam 5,8 Milyar dolar peşin ödeyerek Sybase’in tüm hisselerini devralacak. Sybase yine müstakil bir şirket olarak idare edilecek.

Yatırımcılar SAP’nin Sybase’i satın almasına endişeyle yaklaştılar. Sybase’in hisselerinde 35,40 Avroya kadar düşüş görüldü. Analistler ise Alman devi SAP’ın Sybase’i satın almasını temelde müsbet bir gelişme olarak değerlendirdiler. SAP, ödeme için nakit rezervi 3 Milyar Avroyu kullanacak, ayrıca Deutsche Bank ve Barclays’den kredi alacak.

SAP’ın devraldığı Sybase ile işadamlarının cep telefonuyla ticari bilgi iletişimi yapabilecekleri bilgi işlem programları geliştireceği bildirildi. Böylece SAP elinde bulundurduğu 100.000 müşterilik portfoliosunu kullanarak dünyadaki cep telefonu bilgi hizmetleri piyasasında birinci sırayı alacak.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 15:50
banner53
YORUM EKLE

banner39