Alman Cizvit tarikatında 205 çocuğa tecavüz edilmiş

Almanya'da Cizvit tarikatına ait kiliselerde yaşanan tecavüz vakaları inanılmaz boyutlara vardı.

Alman Cizvit tarikatında 205 çocuğa tecavüz edilmiş

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da Katolik Kilise’ye bağlı Cizvit tarikatı kurumlarında geçmişte en az 205 çocuğa tecavüz edilerek şiddet uygulanmış. Cizvit tarikatı tarafından tecavüz vakıalarının açıklığa kavuşturulması için görevlendirilen avukat Ursula Raue, tarikatta görev yapan 46 rahip, eğitmen ve öğretmenlerin çocuklara tecavüz ve şiddet uygulamakla suçlandıklarını açıkladı. Raue, 205 olayın haricinde ilaveten 50 şikayetin daha yapıldığını bildirdi.

Ocak ayı sonunda Cizvit tarikatına bağlı Berlin’deki Canisius koleji öğrencilerinin ifadelerine göre 70’li ve 80’li yıllarda okulda sistemli olarak çocuklara tecavüz edildiği ortaya çıkmıştı. Daha sonra Cizvit tarikatına bağlı kurumlarda çok sayıda tecavüz vakasının ortaya çıkması sonucu tarikat yöneticileri olayların açıklığa kavuşması için avukat Ursula Raue’yi görevlendirdi.

Avukat Raue’nin araştırmaları sonucu, Canisius koleji dışında, Sankt Blasien kolejinde, Bad Godesberg’teki Aloisius kolejinde, Hamburg’taki Sankt-Ansgar okulunda, Hannover ve Göttingen şehirlerindeki gençlik lokallerinde ve Westfalen bölgesindeki Büren kentinde bulunan ve şimdi Cizvitlere ait olmayan bir okulda benzer tecavüz olaylarının yaşandığı ortaya çıktı.

Asıl suçluların toplam 12 kişi olduğunu kaydeden Raue, bunlardan altısının hayatta olmadığını, ilaveten din görevlisi olmayan iki kişinin daha tecavüz olaylarına karıştığını belirtti. Sözkonusu kişilerin birden fazla çocuğa tecavüz ettiği, 32 rahip, eğitmen ve öğretmenin de yalnızca bir çocuğa tecavüz ettiği ya da dayak attığı bildirildi.


Mucahid Yıldız

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39