banner39

Alman Cumhurbaşkanı: İşgal ekonomimiz için gerekli

Almanya Cumhurbaşkanı Afganistan işgalinin Alman ekonomisi için gerekli olduğunu iddia etti.

Arşiv 28.05.2010, 14:23 28.05.2010, 18:59
Alman Cumhurbaşkanı: İşgal ekonomimiz için gerekli

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman Cumhurbaşkanının yurtdışındaki Alman ordusunun görevleriyle ilgili açıklamaları tartışmalara yolaçtı. Köhler Almanya Radyosu’na verdiği demeçte askeri görevlerin Alman ekonomisi için gerekli olduğunu belirtmişti. Cumhurbaşkanı açıklamalarında Afganistan’ı kastetmediğini söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Afganistan’daki Alman askerlerini ziyaret ettikten sonra dönüş yolculuğu sırasında yaptığı radyo röportajında askerlerin yurtdışı görevlerinin Alman ekonomisi için gerekli olduğunu söylediği bildirilmişti. Köhler’in bu ifadeleri ülkede geniş çaplı bir tartışmaya yolaçtı.

Sosyal Demokrat Parti SPD’den Thomas Oppermann, ekonomi savaşı yapmak istemediklerini söyleyerek Alman Ordusu’nun ticari politikalar için kullanılmasının tartışılamayacağını belirtti. Yeşiller fraksiyon başkanı Jürgen Trittin de, Cumhurbaşkanı’nın söylediklerinin ciddi olamayacağını, anayasal temel kanunların, geçmişte sömürgecilerin uyguladıkları ekonomik savaş politikasına müsaade etmediğini söyledi.

Sol Parti başkanı Gesine Lötzsch, Köhler’in sözlerini Cumhurbaşkanı’nın da ait olduğu partinin takip ettiği siyaset değirmenine su olduğunu belirtti. Afganistan savaşı için yıllardır çeşitli sebepler uydurulduğunu söyleyen Lötzsch, önce terörle mücadele’nin neden olarak gösterildiğini, sonra kadınları kurtarmak istediklerini söylediklerini, bunların hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Lötzsch, ‘Gerçek neden ekonomi, bunu yanlışlıkla ya da bilinçli olarak Köhler söyleyiverdi.’ dedi.

 

banner53
Yorumlar (2)
tuareg 11 yıl önce
alman vatandaşlarının tepkisi şöyle; eski bir broker, ekonomi komisyoncusundan (maniplasyoncunun) cumhurbaşkanı olursa, diyebileceği budur. cumhurbaşkanlarının günlük politikalara karışma hakkının bulunmadığını, pot kırdığı, solcu almanlar ise, amerikanın sömürgeci planlarına destek, yaranma olduğunu ifade ediyorlar..almanların genel, ortak IQ'sunun düştüğünü, politikacıların yapısı (idolü de merkel) ile bunun açığa çıktığını kabulleniyorlar..
mehmet selim polat 11 yıl önce
Amerika,İngiltere düşmanaları olan islam ülkelerini vurup,mal varlıklarını alarak kendi ekonomilerini düzeltmeye çalışıyorlar.
Ben onlardan çok müslümanların bulunduğu ülke liderlerine kızıyorum.
Bu zulme rıza gösterenler daha çok zalimdirler.
Türkiyede bunlardanbiridir.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?