banner15

Alman diplomat: Esir değişimini ABD engelliyor

İsrail-Filistin arasında gerçekleşecek esir değişiminin ABD tarafından engellendiği savunuldu.

Alman diplomat: Esir değişimini ABD engelliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de yayın yapan Kanal-10 televizyonu internet adresinde verdiği haberde, Hamas ile İsrail arasındaki esir değişimi görüşmelerini sürdüren arabulucu durumundaki Almanya’nın esir değişimiyle ilgili olumsuz tavır sergileyen ve dolayısıyla böyle bir anlaşmanın sağlanmasını engelleyen Amerika ve bazı Arap ülkelerin tavrından rahatsız olduğunu yazdı.

Arabuluculuk yapan Alman diplomata yakın kaynaklara dayanarak verilen haberde, söz konusu kaynağın “Amerika ve bazı Arap ülkeleri anlaşmanın bu aşamada yapılmasını istemiyorlar. O nedenle bu çevreler anlaşmanın sağlanmaması için engel çıkarmaya ve Siyonist Başbakan Netanyahu’ya baskı yapmaya devam ediyorlar.” şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Filistinli kaynaklar “Amerika idaresi Alman arabulucunun daha önce yaptığı önerilerden farklı bazı önerileri bazı Arap ülkeleri aracılığıyla Hamas hareketine ulaştırarak görüşme hattına aktif olarak girmiş oldu.”şeklinde haberi aktardırlar

Haberde ayrıca, gelişmeler üzerine Alman diplomatın kendi hükümetine bir mektup göndererek, Amerika’nın yaptığı önerilerden ve zamanlamadan rahatsız olduğunu aktardığı ifade edildi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 12:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35