Alman generaller katliam bilgilerini imha etmiş

Almanya'da Kunduz katliamı ile ilgili açılan soruşturmada generallerin katliam bilgilerini imha ettiğini açığa çıkardı.

Arşiv 05.03.2010, 16:13 05.03.2010, 16:13
Alman generaller katliam bilgilerini imha etmiş

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

 Alman parlamentosunun Kunduz katliamını soruşturan komisyonunda iki generalin Perşembe günü sorgulanması planlanmıştı. Ancak bu iki generalin kasıtlı olarak bazı bilgileri imha ettikleri ortaya çıkınca komisyon sorguları ertelendi. Kuzey Afganistan’da ISAF bölge komutanlığı yapmış olan Jörg Vollmer ve Potsdam hareket dairesi komutanı Rainer Glatz, 15 Mart’ta yapılacak özel bir oturumda sorgulanacaklar.
 
İki Alman generalinin özel olarak sorgulanmasına ‘Spiegel’ dergisinde çıkan bir haber neden oldu. Bu habere göre 4 Eylül’de Kunduz’da benzin tankerlerinin bombalanmasıyla onlarca sivilin hayatını kaybettiği sözkonusu iki generale bildirilmiş. Ancak daha sonra askeri haberleşme dairesi merkezinde zararlı görülen bu bilgiler iki generalin emriyle silinmiş. General Glatz’ın silinme emrine, bilgilerin yokedilmesine gerekçe olarak ‘ayrıntılar henüz yeterince kontrol edilmedi’ notunu düştüğü kaydedildi.
 
Kunduz katliamına neden olan NATO bombardıman emrini Albay Georg Klein vermişti. Fakat General Glatz ve General Vollmer bombardıman yapıldığı tarihte Albay Klein’ın sorumlu üstleriydiler.
 
Kunduz komisyonu üyeleri Perşembe günü öğleden sonra generallerle ilgili haber hakkında bilgilendirildiler. Özellikle koalisyonun büyük ortakları Hristiyan Birliği CDU/ CSU’lu üyelerin generallerin bilgileri yoketmesine sert tepki gösterdikleri kaydedildi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?