banner15

Alman Hristiyan Demokratlardan İslami finans açıklaması

Alman Hristiyan Demokrat politikacı ve ekonomi uzmanı Reinhard Löffler, 'İslam finans kurallarından öğrenmemiz gereken şeyler var' dedi.

Alman Hristiyan Demokratlardan İslami finans açıklaması

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyalet Meclisi üyesi, Hristiyan Demokrat politikacı Reinhard Löffler, Evangelistlerin İnternet sayfası evangelisch.de ile yaptığı söyleşide Kapitalizmi eleştirerek İslam’ın mali kurallarından öğrenilmesi gereken çok şeyler olduğunu söyledi.

İslam ekonomik sisteminin faizi kati olarak yasaklamasının ve hisse alımlarında yalnızca reel mallara izin vermesinin dünyada yaşanan ekonomik krizden hiçbir surette etkilenmemesini sağladığını belirten Löffler, vakit geçirmeden batı ekonomisinin de bu yönde düzenlemelere gitmesi gerektiğini, iki yıl sonra belki de çok geç olacağını ifade etti.

Almanya’da da dört milyon Müslümanın yaşadığına işaret eden Löffler, birçok orta dereceli şirketin Müslümanlarla ticaret yaptığını, İslami bankacılığın gelecek vaadeden bir alan olduğunu iddia etti. Deutsche Bank’ın yaptığı gibi Baden-Württemberg Eyalet bankasının da İslam’a uygun finans hizmetlerine başlaması gerektiğini savunan Löffler, iki yıl sonra İslam pazarına girme imkanının belki de olmayacağını belirtti.
Löffler, Müslümanlarla diyalogda ve başka sistemleri değerlendirirken açık ve peşin hükümsüz olmaları gerektiğini belirterek, İslam’ın finans sistemine etkisinin yeni olmadığını, Arap sayı sisteminin bütün para sistemlerinin temelini oluşturduğunu ifade etti. Protestan ve Katolik Kilisesi’nin de 20. Yüzyıl başlarına kadar faizle para kazanmayı yasakladığını hatırlatan Löffler, bunlardan eser kalmadığını, ancak seküler bir sistemde de ahlaki yapının yokedilmemesi gerektiğini savundu.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 19:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48