banner39

Alman Hükümeti destekli 'liberal Müslümanlar' örgütü kuruluyor

Almanya'da İçişleri bakanlığı tarafından desteklenen 'liberal Müslümanlar' örgütü kuruluyor

Arşiv 03.06.2010, 16:56 03.06.2010, 16:56
Alman Hükümeti destekli 'liberal Müslümanlar' örgütü kuruluyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya


‘Müslüman, Kadın, Alman’ isimli bir kitap yazan ve Duisburg’ta din eğitmenliği yaptığı söylenen Lamiya Kaddor adında bir kadın Almanya’da liberal Müslümanlar örgütü kurmak istiyor. Modern İslam’ı desteklediğini belirten ve Kur’an-ı Kerim’i çağdaş bir şekilde yorumlamak gerektiğini düşünen bayan Kaddor’un liberal Müslümanlar örgütü kurma çalışmasını Federal İçişleri bakanlığı da destekliyor.

Almanya’da liberal Müslümanların iyi organize olamadığını düşünen Kaddor’un hedefleri arasında kadın imamlar yetiştirmek de yeralıyor. Kaddor, kadınların dini açıdan yol gösteren, cemaat liderliği ve idaresi anlamına gelen ve ayrıca basın işleri ile teolojik konuları içeren bir meslek icra eden imamlığa daha uygun olduklarını düşünüyor. Kaddor, kuracağı örgütle Alman Federal İçişleri bakanlığı tarafından düzenlenen İslam Konferansı’na da katılmayı hedefliyor.

İçişleri bakanlığı yeni örgütün kuruluşunu memnuniyetle karşıladığını belirtirken, diğer Müslüman Birlikleri bu çalışmayı endişeyle karşıladıklarını ifade ettiler. Müslümanlar Merkez Konseyi genel sekreteri Aiman Mazyek, bu çalışmanın Müslümanların muhafazakar ve liberal şeklinde ayrılması için bir baskı oluşmasına neden olacağını ve kendisinin böyle bir şeye onay veremeyeceğini söyledi. Mazyek, ‘Camidekiler muhafazakar, gitmeyen liberaldir’ gibi bir düşünce gerçeği yansıtmıyor. Bu bazı kültür sayfası yazarları ve çok fazla bilgisi olmadığı halde İslamiyet hakkında yazı yazanların dileklerini yansıtıyor. Bayan Kaddor’u herhangi bir birlik ilan etmektense, bu fikirleri Müslüman toplum içinde savunmaya davet ediyorum. Bununla daha fazla şey kazanacağımıza ve ondan daha fazla yararlanabileceğimize inanıyorum.’ dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?