banner39

Alman hükümeti fakirlerin sırtından tasarruf yapıyor

Alman koalisyon hükümeti sıkı bir tasarruf planı uygulamaya hazırlanıyor

Arşiv 07.06.2010, 15:56 08.06.2010, 07:18
Alman hükümeti fakirlerin sırtından tasarruf yapıyor

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman koalisyon hükümeti  öncelikle sosyal yardımların azaltılması planlanıyor. Sendikalar, fakirler üzerinden tasarruf yapılmasının toplumsal birliği tehlikeye düşüreceğini belirterek hükümeti uyardı. Yeni tasarıyla en çok sosyal yardım alan yoksullarını kemerlerini sıkmayı amaçlayan koalisyon hükümeti 2016 yılına kadar 51 milyar Avro tasarruf etmeyi hedefliyor.

Hükümetin onbir saatlik toplantıdan sonra, tasarruf planının büyük bir bölümünde antlaşmaya vardığı açıklandı. Ayrıntılar hakkında bilgi verilmezken, başbakan Angela Merkel ve başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı Guido Westerwelle, önceden yaptıkları açıklamalarda özellikle sosyal giderlerin azaltılacağını belirtmişler, başbakan vergilerin de arttırılabileceğini söylemişti. Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti FDP ise vergi zammını kabul etmiyor.

Almanya 2013 yılından itibaren AB ile yapılan Avro İstikrar antlaşmasına uymaya başlayacak. Bunu sağlayabilmek için, Anayasa’da da yeralan, AB Borç Frenleme kanununa dayanarak tasarrfu planları geliştiriyor. Yeni tasarruf paketiyle Almanya, 2016 yılına kadar bütçe açıklarını kapatmayı hedefliyor.

Yeni pakete göre 2016 yılına kadar 51 Milyar Avro tasarruf edilecek. Alman devletinin 2011 yılında 11 Milyar, daha sonra da her yıl 8 Milyar Avro tasarruf etmesi planlanıyor. Hükümet, Almanya tarihinde ilk defa bu kadar büyük tasarruf paketini, federal meclisin yaz tatiline çıkmadan, 7 Haziran’da kararlaştırılarak yürürlüğe girmesini istiyor.

Almanya Sendikalar Birliği başkanı Michael Sommer, yeni tasarruf planına karşı direneceklerini açıkladı. Sommer, yeni tasarruf planıyla zenginleri korumak için fakirlerin cebine el atıldığını söyledi. Alman birinci televizyon kanalı ARD’ye konuşan Sommer, tasarruf planının bir tarih olduğunu, bu tarihin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ve kendilerinin de bu tarihe ortak olmayacaklarını belirtti.

Almanya’nın büyük sendikalarından Verdi başkanı Frank Bsirske de, hükümetin güçlü omuzlar üzerinde toplumun yükseltilmesi yerine, sosyal bakımdan zayıf olanların sırtına bindiğini ve bunun da toplum içindeki birliği ve dayanışmayı çok büyük bir tehlikeye soktuğunu söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?