Alman hükümeti halkına Afganistan işgalini açıklayamıyor

Her geçen gün karşıt seslerin daha çok yükseldiği Afganistan işgalini, Merkel hükümeti halka anlatamıyor.

Alman hükümeti halkına Afganistan işgalini açıklayamıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Nisan ayında gerçekleşen Taliban operasyonları sonrası can kaybı yaşayan Alman Ordusu’nun Afganistan misyonu konusunda daha fazla bilgi almak isteyen Başbakan Angela Merkel, askerlerin görev yaptığı 6000 km. uzaklıktaki Kunduz bölgesine gitmek yerine, 41,5 km. mesafedeki Potsdam Kumanda Merkezini ziyaret etti.

Videokonferans aracılığıyla Mezar-ı Şerif’teki ve Kunduz’daki askerlerle görüşen Merkel, daha sonra yaptığı basın toplantısında bölgedeki askerlerin güvenliğini sağlamak için gereken herşeyin yapılmaya devam edeceği, bunun onların oradaki görevi için çok önemli olduğunu söyledi.

Askerlerin, daha fazla silahlanmayı kasdeden başbakan Merkel’den beklentileri ise daha kuvvetli bir destek ve görevleri konusunda daha açık sözler duymaktı. Mezar-ı Şerif ve Kunduz’da görev yapan askerler, dokuz yıldır burada görev yapılmasına rağmen somut bir başarının elde edilememesinden sonra ‘niçin hala buradayız’ sorusuna açık bir cevap alamadılar.

Son olarak geçen yıl Nisan ayında Afganistan’daki Alman askerlerini ziyaret eden Merkel, Alman halkına da buradaki görevin mantığını ve nedenini izah edemiyor. Siyaset bilimci Herfried Münkler, ‘der Freitag’ gazetesinde kaleme aldığı makalesinde Afganistan görevinin Berlin’de çizilen yamuk bir resimle gösterildiğini ifade etti. Münkler, Alman askerlerinin can verdikleri çatışmalarda karşı tarafın izlediği stratejinin, onların sıradan birkaç radikal acemi olmadıklarını, askeri eğitim almış kimseler olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 18:45
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
kütahyali43
kütahyali43 - 11 yıl Önce

naziland büyük krisi uyusturucu parasi ilede atlatamayacak

banner39