banner15

Alman İçişleri bakanı: 'Almanya'da burka yasağı gereksiz'

Alman İçişleri Bakanı de Maiziere Belçika'da burkanın yasaklanmasıyla başlayan tartışmalara son noktayı koydu.

Alman İçişleri bakanı: 'Almanya'da burka yasağı gereksiz'


Mücahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Belçika’da meclis kararıyla burka’nın yasaklanmasından sonra, koalisyon hükümeti ortaklarından Hür Demokrat Parti FDP, Almanya’da da burka yasağı getirilmesini istemişti. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere bu talebi reddetti.

Hükümetin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birliği CDU’lu İçişleri Bakanı de Maiziere, Almanya’da Müslüman bayanların yüzlerini de örttükleri burka tipi giyinmeyi yasaklamanın gerekli olmadığını söyledi. ‘Leipziger Volkszeitung’la yaptığı video röportajda bakan, ‘Belki Almanya’da toplam burka giyen yüz bayan vardır.’ dedi. De Maiziere, Belçika’da kararlaştırılan ve daha sonra da FDP’li AB Parlamento üyesi Silvana Koch-Mehrin tarafından Almanya için de talep edilen burka yasağı için planlar yapılmasının uygunsuz ve gereksiz olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 17 Mayıs’ta Almanya’daki İslami temsilcilerle Nürnberg’te yapılacak İslam Konferansında İslam ile İslamcılık arasındaki sınırların belirlenmesinin, burka konusundan daha önemli olduğunu belirtti. Ayrıca bu ülkede ‘İslam düşmanlığı yapılıyor mu?’ konusunun da görüşülebileceğini ekledi. Burkanın ise tartışılmasına gerek olmadığını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35