banner39

Alman ilaç devi Bayer'e kardeş acısı

Alman kimya devi Bayer'e bağlı kardeş şirkete ABD'de 50 Milyon Dolar tazminat cezası verdi.

Arşiv 16.04.2010, 15:03 16.04.2010, 15:03
Alman ilaç devi Bayer'e kardeş acısı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın kimya devi Bayer’e bağlı kardeş bir şirketi, Amerikan çiftçilerini gen teknikli pirinçle zarara uğrattığından dolayı mahkeme kararıyla 50 Milyon Dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Karar dün Amerika Birleşik Devletleri Arkansas eyaletine bağlı Little Rock’taki bir mahkeme jürisi tarafından verildi.
 
Bayer’e bağlı CropScience isimli kimya şirketi gen teknikle geliştirilen ‘Liberty Link’ isimli pirinç çeşidinden dolayı dördüncü kez Amerika’da tazminat cezasına çarptırıldı.
 
Bayer ve Louisiana Üniversitesi ortak bir çalışma yaparak genetik işlemli pirinci test tarlalarında yetiştirerek denemeler yapmışlardı. ABD Tarım bakanlığı da yeni tür pirinçle normal pirincin karıştırılarak üretilmesinde bir sakınca olmadığını açıklamıştı.
 
Avrupa Birliği ve Japonya ise yeni tür pirincin ABD’den ihracını zehirlenme tehlikesini öne sürerek yasaklamış, bu yüzden Amerikan çiftçiler 2006 yılında çok yüksek miktarlarda zarara uğramışlardı. Zararları nedeniyle mahkemeye başvuran çiftçiler tazminat talep ettiler. Şimdiye kadar dört mahkemede görüşülen davaların yanında daha onlarcasının da birbirine bağlı olarak  görüşüleceği ve karar verileceği bildirildi.
 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?