banner39

Alman ırkçılar 8 Müslümanı Diri Diri Yaktı

İsrail'in Berlin Büyükelçisi'nin 'İslami terör Berlin'i vuracak' açıklamasının ardından, ırkçı Almanlar, Arap mahallesinde 8 kişiyi diri diri yaktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Alman ırkçılar 8 Müslümanı Diri Diri Yaktı

Almanya'nın başkenti Berlin'de çoğu müslüman yabancıların oturduğu bir binada kundaklama sonucu çıkan yangında 4'ü çocuk 8 kişi öldü. Moabit semtinde Müslümanların oturduğu mahallede bulunan binada ölenlerin Arap, Kosovalı ve Polonyalı olduğu öğrenildi. Alman polisi binanın zemin katında başlayan yangında hayatını kaybedenlerden 4'ünün çocuk, 1'inin genç, diğer 3'ünün de yetişkin olduğunu açıkladı. Binada oturanlardan 43 kişinin de hafif şekilde duman zehirlendiği ve ayakta tedavi edildiği belirtildi. Komşu binalardaki çok sayıda görgü tanığı itfaiyeyi ihmalkar davranmakla suçladı.

Kundaklanmanın, Berlins Grösste Zeitung gazetesinin, İsrail'in Berlin Büyükelçisi'nin açıklamasına 'İslami terör Berlin'i vuracak' başlığı ile birinci sayfada geniş yer ayırmasının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Yangının, ölü sayısının çokluğu açısından İkinci Dünya Savaşı sonundan bu yana Berlin'de meydana gelen ikinci büyük yangın olduğu bildirildi.

İslami kuruluşlardan kışkırtıcı gazeteye tepki

İslami kuruluşlar Berlin'de huzur ve güven ortamı oluşturuması amacıyla 'Teröre karşı diyalog' başlığı altında Berlin İslam Haftası hazırlıklarını sürdürürken Berlins Grösste Zeitung gazetesinin, İsrail'in Berlin Büyükelçisinin açıklamasını 'İslami terör Berlin'i vuracak' başlığı ile birinci sayfada geniş yer ayırması, tepkilere sebep oldu. İslami kuruluşlar bu olayın bir provokasyon olduğunu belirterek yetkililerden dinler arasına fitne sokmayı amaçlayan faaliyetleri yasaklamalarını istediler. İslami kuruluşların tepkisi söyle: "Temelleri çok eskilere dayanan bazı güçlerin İslam ve Müslümanlara yönelik kampanyaları huzur ve güveni ciddi manada etkilemektedir. Berlin'de faaliyet gösteren İslami kuruluşlar olarak bu kampanyalardan fevkalade rahatsızlık duymaktayız. Toplumsal barışa katkıda bulunmak için her türlü göreve hazır olduğumuzu belirttiğimiz halde İsrail Berlin Büyükelçisinin açıklamalarını birinci sayfasına taşıyan Müslümanları karalamaya ve ortamı germeye yönelik yayınlarını sürdüren Berlins Grösste Zeitung gazetesini kınıyoruz"

Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?