Alman ırkçılar birleşiyor

Almanya'nın ırkçı iki partisi oy kaybını önlemek için birleşiyor

Alman ırkçılar birleşiyor

Mucahid Yıldız / Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da ırkçı partilerinin üye sayısı giderek azalıyor. İki ırkçı parti NPD ile DVU’nun birbirleriyle rekabeti de hem daha fazla masrafa hem de daha çok oy kaybına yolaçıyor. Bu yüzden iki ırkçı parti birleşmek istiyorlar.

İki partinin başkanları Udo Voigt (NPD) ve Matthias Faust (DVU), birleşmek istediklerini, ancak kesin kararlarını üyelerle konuştuktan sonra vereceklerini söylediler. NPD başkanı Voigt, birleşmenin ilk hedefinin önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Sachsen-Anhalt Eyalet parlamentosuna ve Bremen Eyalet Senatosuna girmek olduğunu bildirdi.

NPD’nin Almanya çapında yaklaşık 7000 üyesi bulunuyor. DVU’nun ise yaklaşık 6000 üyesi var. Yeni ırkçı partinin adının ‘Sosyal Vatan Partisi’ olabileceği kaydedildi.

Irkçı Alman partileri daha önce de bazı antlaşmalar yaparak birleşme yoluna gitmişler, ancak başarılı olamamışlardı. NPD, 2005 yılı başlarında DVU ile yaptığı bir antlaşmayı bozmuştu. İki ırkçı parti antlaşarak, eyalet, federal ve AB seçimlerinde birbirlerine rekabet yapmayacaklarına söz vermişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 18:33
banner53
YORUM EKLE

banner39