banner39

Alman ırkçılar İslam düşmanlığı ile oy peşinde

Almanya'daki yerel seçimlerde İslam karşıtlığı yine parti afişlerine malzeme yapıldı

Arşiv 19.02.2010, 15:44 20.02.2010, 07:27
Alman ırkçılar İslam düşmanlığı ile oy peşindeMücahid Yıldız- Almanya/ Dünya Bülteni

Eyalet seçimlerinin yaklaştığı Kuzey Ren Westfalya’da ırkçı parti NPD ilk afişinde minere resmi ve maden ocağı anlamına gelen ‘Zeche’ kelimesini kullanarak Almanya’daki İslam karşıtlığını seçim malzemesi yaptı.

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaletinde, eyalet meclisi seçimlerine üç ay kala ırkçı parti NPD, genel yabancı düşmanlığı yerine, ilk afişiyle doğrudan İslam'ı hedef almayı seçti. ‘Almanya’nın İslamlaştığı’ tezi üzerinden kampanyaya başlayan ırkçı parti, yeni afişlerinde kırmızı renkli bir zemin üzerinde yıkılan ya da yükselen minare resmiyle, eskiden kullanılan ‘Getto’ kelimesi yerine maden ocağı anlamına gelen ‘Zeche’ kelimesini kullandı.

Irkçı parti NPD yeni seçim malzemeleriyle genel anlamda bir yabancı düşmanlığından, giderek özel olarak Müslüman ve İslam düşmanlığına doğru kaydığını bir daha göstermiş oldu. Eskiden kullanılan yabancı düşmanı ırkçı sloganlara da ‘Camii’, ‘Minare’ gibi kelimeler ilave edilerek özellikle ‘Irkçı İslam düşmanlığı’ oluşturuldu. ‘Göçmen yerine iş’, ‘Camii yerine eğitim’ veya ‘Minare yerine vatan’ gibi sloganlar, ırkçı NPD’nin topluma korku salmak için kullanacağı yeni söylemler.

Antisemitizm Araştırma Merkezi ‘Infam’ müdürü Wolfgang Benz, NPD’li ırkçıların ‘Getto’ yerine ‘Zeche’ kelimesini kullanarak Almanya’daki klasik düşman tasvirini hatırlatmak istediklerini söyledi. Batı Avrupa’da son zamanlarda özellikle medya tarafından da çokça işlenen ‘İslamileşme’ konusunu, yol almakta olan bir trene benzeten Benz, NPD’nin de bunun farkına vararak bu trene atlayıp oy toplama çabasına girdiğini ifade etti. Benz, ‘Pro Köln’ gibi Camii ve minare karşıtı çalışmaların da ırkçılara örnek olduğunu belirtti.

Düsseldorf Yüksek Okulu Neo Nazizm bölümü çalışanlarından Alexander Haeusler ise, ırkçı parti NPD’nin şimdiye kadar İslamı doğrudan hedef almamasını kendi iç çekişmelerine bağladı. Tüm Avrupa’daki modern ırkçıların yeni bir strateji belirlediklerini söyleyen Haeusler’e göre ırkçılar, artık dini doğrudan eleştirmek yerine kültür ırkçılığı yapmaya başladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?