banner39

Alman ırkçılara yedi bin Alman 'dur' dedi

Almanya'da cami yapımına karşı çıkan ırkçı grubu yedi bin kişilik anti-Nazi Alman grubu engelledi.

Arşiv 05.10.2009, 11:24 05.10.2009, 12:34
Alman ırkçılara yedi bin Alman 'dur' dedi


Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya'nın güneyindeki Regensburg şehrinde Cumartesi günü cami yapımına karşı olan nazilerin gösterisini engellemek için yedi bin Alman sokaklara çıktı ve ırkçı eyleme engel oldu.

Şehirlerinde ırkçıları istemeyen göstericiler, 'Landser (ırkçıların bir rock müzik grubu) yerine müezzin dinlemek isteriz' ve 'Regensburg renklidir ve böyle olması iyidir' gibi sloganların yazılı olduğu afiş ve pankartlarla yürüdüler.

Regensburg'da 'Neonazilere yer yok' genel sloganıyla toplanan yedi bin kişi sakin bir şekilde gösterilerine devam ederken, bazıları Nasyonal Demokrat Parti NPD'nin düzenlediği gösteri yürüyüşüne engel olmak için nazilerin üzerine birtakım maddeler attılar. Bunun üzerine polis, neonazilerin yürüyüş güzergahını değiştirerek olayın büyümesine engel oldu. Yeni güzergahta da sıradan vatandaşların da katılımıyla dar sokaklar bloke edilerek nazilerin yürüyüşü tamamen engellendi.

Regensburg'ta çıkan olaylarda polis 17 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan 9'u Neonazilere engel olmaya çalışan solcular. Neonazilerden ise sadece iki kişi, biri Hitler selamı verdiği için, diğeri de yanında bıçak taşıdığından tutuklandı.

Irkçıları engelleyen gösteriye Regensburg'un belediye başkanı Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'lu Hans Schaidinger ve Katolik Gençlik Kuruluşu da katıldılar. Katolik Gençler sözcüsü, cami inşaasına karşı çıkanların Hristiyanca davranmadıklarını, Hristiyan batının kurtarıcısı da olmadıklarını, gerçekte sadece kin ve nefret saçmaktan başka bir işe yaramadıklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?