banner39

Alman ırkçıların birleşme planı tutmadı

Almanya'nın ırkçı partileri DVU ile NPD'nin birleşme planları fiyasko ile sonuçlandı.

Arşiv 09.06.2010, 16:49 09.06.2010, 17:19
Alman ırkçıların birleşme planı tutmadı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın ırkçı partileri DVU ile NPD uzun süredir planladıkları birleşme hayali bir başka bahara kaldı.

Almanya’nın kuzey bölgesi televizyon kanalı NDR’in verdiği habere göre, ırkçı partilerden DVU’nun başkanı Matthias Faust, birleşme konusunda yönetim kuruluna danışmadan iki partinin birleştiğini duyurması üzerine partiden ihraç edildi.

npd-irkci-alman.jpg

NDR televizyon kanalı tarafından ele geçirilen belgede DVU başkanının, parti içindeki hakem heyeti tarafından partiden ihracı, heyet başkanı Renate Köhler tarafından imzalanmış ve kovulan başkana fax ile gönderilmiş. Alınan kararda başkan Faust’un bu davranışıyla partiye büyük zarar verdiği ve bundan böyle partiye üye bile olamayacağı ifade edilmiş.

Yaklaşık 7000 üyesi olan NPD ile Anayasayı Koruma İstihbarat örgütünün verilerine göre 4800 üyesi olan DVU, haftasonu yaptıkları ortak bir açıklamayla birleşeceklerini duyurmuşlardı.

İki ırkçı parti de son günlerde büyük bir mali sıkıntı yaşıyor. Son yapılan seçimlerde büyük kayıplar yaşayan ırkçı partiler, her geçen gün daha fazla üyesini kaybediyor. Uzmanlar iki ırkçı partinin birleşme açıklamasını ‘boğulanlar birbirine sarılıyor’ şeklinde yorumlamışlardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?