banner39

Alman istihbaratı yine işbaşında!

Frankfurt'ta Afgan Kültür Derneği cemaati, imamıyla yollarını ayırdı

Arşiv 12.06.2010, 16:29 12.06.2010, 18:03
Alman istihbaratı yine işbaşında!

 

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni - Almanya

Almanya’nın Frankfurt şehrinde istihbarat, siyaset ve medya üçgeninin ortak çalışmasıyla yine bir imamla cemaatinin arası açıldı ve yolları ayrıldı. Aynı zamanda yeni bir cami inşaatı da ileri bir zamana ertelenmiş oldu.

Önce Alman Anayasayı Koruma istihbarat teşkilatı tarafından, Afgan Kültür derneği camiisinde görev yapan İmam Said Habib Sedat (Said Khobaib Sadat) hakkında İslamcı olduğu ve toplum içinde nefret tohumları saçtığı iddia edildi. Daha sonra Mayıs ayında Kültür Derneği, Bergen-Enkheim’da yeni bir cami inşa etmek istediğini açıklayınca, medyada kamuya açık olarak tartışma başlatıldı. Son olarak da siyaset devreye girerek hem bir imam cemaatinden uzaklaştırıldı hem de yeni bir cami inşaat dilekçesinin durdurulması sağlandı. 

Yeşiller partisinden Belediye Entegrasyon sorumluluğuna getirilen İran asıllı Eskandari-Grünberg, 18 Mayıs’ta Afgan Kültür derneğine bir yazı göndererek, belediyenin bütün dini cemaatlerden, demokratik bir toplumu kabul ettiklerini belirten açık ve net bir teyid beklediğini, kendilerinden de bunu talep ettiğini belirtti. İlaveten bu teyidlerinin bir isbatı olarak, Afgan Kültür Derneği cemaatine, İmamları Sedat’la yollarını ayırmaları gerektiğini, daha önce de, Hazreti Fatıma Camii İmamı’nı ve Griesheim’daki Bilal Cemaatini kastederek, aynı şekilde başka cemaatlerin de böyle yaptıklarını hatırlattı.

Afgan Kültür Derneği 4 Haziran’da, Frankfurt Belediyesinden, cami ve cemaatlerin sıkı takipçisi Eskandari-Grünberg’e cevap vererek, demokratik toplum düzenini tanıdıklarını ve imamları Sedat’ın görevine son vererek dernekle tüm ilişkilerini kestiklerini belirttiler.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?