banner39

Alman koalisyonuna muhalefet yardımı

Almanya'da yaşanan siyasi krize çare olabilmek için muhalefetten yardım teklifi geldi.

Arşiv 15.06.2010, 15:11 15.06.2010, 17:39
Alman koalisyonuna muhalefet yardımı

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya son günlerde ciddi bir şekilde hükümet krizi yaşıyor. Koalisyon ortakları bir tarafdan birlik içinde olduklarını ifade ederken diğer taraftan birbirlerine karşı ağır suçlamalar yapıyorlar. Gözlemciler hükümetin istifa etmesi gerektiğinden ve erken seçimlerden bahsediyor. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti SPD ise koalisyon hükümetine yardımcı olabileceklerini açıkladı.

Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat parti FDP’nin yöneticilerinin tüm çabalarına rağmen Koalisyon hükümetindeki ortaklar arası kriz devam ediyor. Ekonominin de etkilendiği krizde yardımcı olmak için muhalefet parti SPD’den teklif yapıldı. Koalisyon ortağı FDP ise, kendilerinin sağlık reformu planlarına karşı CDU/CSU’nun direnmeye devam etmesi halinde bu hafta sonu koalisyonun sona erebileceğini açıkladı.

Alman gazetesi ‘Handelsblatt’a bir demeç veren SPD genel başkanı Sigmar Gabriel, Hristiyan Demokratlarla büyük bir koalisyon kurmaya kesinlikle niyetli olmadıklarını, ancak esas teşkil eden problemlerin koalisyon kurmadan da çözümüne yardımcı olabileceklerini söyledi. Eyalet meclisi temsilcilerinden oluşan Federal Konsey, Bundesrat’ta blok politikası yapmayacaklarını söyleyen Gabriel, devlet teşviklerinin azaltılmasıyla yıllık 10 Milyar Avro tasarruf yapılabileceğini savundu. SPD’nin otel işletmelerine uygulanmaya başlanan vergi indiriminin tekrar kaldırılmasını istediğini söyleyen Gabriel, yatırımların güçlendirilebilmesi için çok kazananlara uygulanan verginin yüzde iki ya da üç oranında arttırılması gerektiğini kaydetti.

FDP ise zenginlere uygulanan vergilerin arttırılmasını ekonominin düzelmesi için bir çözüm olarak kesinlikle kabul etmiyor. Son günlerdeki politikasıyla büyük oranda oy kaybına uğrayan koalisyon ortağı FDP, hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor ve koalisyonu sonlandırmakla tehdit ediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?