banner39

Alman Neonaziler, Youtube'a dadandı

Neonaziler, internet üzerinden video paylaşım ve izleme sitesi Youtube'a dadanarak boy göstermeye başladı.

Arşiv 27.08.2007, 16:29 27.08.2007, 16:29
Alman Neonaziler, Youtube'a dadandı


Alman kamuoyunda dikkat çekmek için her yola başvuran Neonaziler, şimdi de internet üzerinden video paylaşım ve izleme sitesi Youtube'da boy göstermeye başladı. Aşırı sağcılar, ülkenin çeşitli yerlerinde yabancılara saldırarak dikkat çekerken, bir yandan da internet ortamında propaganda videoları yayınlamaya devam ediyorlar.

Neonazilerin, "Jud Süss" isimli Nazi dönemine ait Nasyonal Sosyalizm (NS) propagandası başta olmak üzere Youtube gibi paylaşım sitelerine yükledikleri yüze yakın video tepki çekiyor. Şimdiye kadar 400 bin kez izlendiği tahmin edilen antisemit propaganda "Jud Süss", ırkçı video görüntüleri "KuKluxKlan" ve "Komando Freisler" isimli ırkçı rock grubunun klipleri "Strumführer in der SS" gibi yüze yakın görüntünün internet ortamında bulunduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili Alman Birinci Devlet Kanalı ARD'ye konuşan Almanya Yahudi Cemaati Başkan Yardımcısı Solomon Korn, resmi makamlarından harekete geçmelerini istedi. "Federal Savcılıktan, yetkililerden, federal hükümetten, bu duruma karşı harekete geçmelerini bekliyoruz" diyen Korn, Almanya'dan Youtube'a defalarca şikayet gitmesine karşın site sahiplerinin olaya tepkisiz kaldıklarını söyledi.

Yahudi Cemaati'nin Genel Sekreteri Stephan Kramer de, özel bir kişilik olarak cemaatin Amerika'da bulunan sitenin merkezine suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. İlk olarak Amerika'daki özel girişimcilerin yayına koyduğu Youtube sitesini daha sonra internet devi Google satın alarak bünyesine katmıştı. Siteye herkes istediği videoyu yükleyebiliyor ve siteden her videoyu ücretsiz olarak izleyebiliyor.

Gençleri internetin zararlı ortamından korumayı amaçlayan Alman Gençlik Koruma Dairesi "Jugendschutz.net" de internet ortamında 100'e yakın aşırı sağ, ırkçı ve antisemit video tespit ettiklerini ve Youtube'un Amerika'daki merkezlerine "videoların kaldırılması için başvurduklarını" ancak şimdiye kadar taleplerine olumlu bir yanıt alamadıklarını duyurdu. Jugendschutz'dan Helmut Thoma, "Bu tür şeyler internet ortamından bile suç teşkil eder" diyerek, videoları kaldırmak için uğraştıklarını vurguladı.

Öte yandan aşırı sağcıların saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez ırkçıların saldırılarına bir Iraklı maruz kaldı. Magdeburg şehrinde Cumartesi gecesi otobüs durağında bekleyen 36 yaşındaki Iraklı, aşırı sağcı biri tarafından beyzbol sopasıyla dövülerek hastanelik edildi. Şehrin polis sözcüsü Anja Flagmansky, olayla ilgili yaptığı açıklamada, Iraklıya yapılan saldırının bir bayan tarafından polise ihbar edildiğini ancak saldırganın polisin olay yerine intikalinden hemen önce kayıplara karıştığını anlattı.

Bu arada, geçtiğimiz hafta Mainz şehrinde iki Afrikalının dövülmesi olayında yakalanan aşırı sağcılardan bir tutuklandı. Polis göz altına aldığı üç kişiden ikisini serbest bırakırken, 29 yaşındaki bir saldırganın mahkeme kararı gereğince hapiste kalacağını açıkladı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?