banner39

Alman Parlamentosu'na 5 Türk girdi

Alman seçim sonuçlarının yavaş yavaş kesinleşmesiyle beraber 5 Türk milletvekili Parlamento'ya girmeyi başardı.

Arşiv 29.09.2009, 17:17 29.09.2009, 17:17
Alman Parlamentosu'na 5 Türk girdiMücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya'da yapılan genel seçimlerin ardından giderek netleşen rakamlara göre 5 Türk kökenli aday milletvekili seçilerek federal meclise girmeyi başardı.

Hristiyan Demokratların yeni koalisyon ortağı liberal parti FDP'den aday olan Serkan Tören ilk kez seçildi.

Aşağı Saksonya eyaletinin Stade/Rotenburg şehrinden seçilen Tören 1993 yılından beri FDP'de aktif olarak çalışıyor. Ordu'nun Fatsa ilçesinde doğan Tören 2004 yılından bu yana Hamburg'da avukat olarak çalışıyor. 37 yaşındaki Tören, liberal parti FDP'den seçilen ilk Türk asıllı federal milletvekili olmaktan büyük sevinç duyduğunu dile getirdi. Parti içinde henüz görev dağılımı yapılmadığını vurgulayan Tören, en büyük hedeflerinden birinin Türk kökenlilere her alanda fırsat eşitliği sağlanması olduğunu söyledi. Özellikle eğitimde fırsat eşitliğinin önemli olduğunu belirten Tören, ilkokul öncesi eğitimi uyumun şartlarından biri olarak gördüğünü ifade etti.

Seçimlerde en büyük yenilgiyi yaşayan Sosyal Demokrat Parti SPD'den Türk kökenli aday Aydan Özoğuz milletvekilliğini kazandı. Hamburg şehrinden seçilen Özoğuz 2001 ve 2008 yılları arasında Hamburg Eyalet Meclisi'nde de görev yaptı.

Federal meclise 76 sandalye ile girmeyi başaran Sol Parti (Die Linke)'den Sevim Dağdelen ikinci kez milletvekili seçildi. Bochum şehrinden seçilen Dağdelen geçtiğimiz dönemde partisinin göç ve uyum politikaları sözcüsü idi. Duisburg doğumlu 34 yaşındaki Dağdelen, önümüzdeki dönemde de hangi etnik kökenden ve dinden olursa olsun işçi ve emekçilerin meclisteki sesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Yeşillerden de Federal meclise iki Türk kökenli aday milletvekili seçildi. 42 yaşındaki avukat Mehmet Kılıç Baden Württemberg eyaletinin Pforzheim şehrinden, 38 yaşındaki Ekin Deligöz de dördüncü kez Bavyera eyaletinden seçildiler. Mehmet Kılıç Almanya Yabancılar Meclisi başkanlığını yürütüyor ve göçmenlerle ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Deligöz ise aile ve çocuklara yönelik siyasi çalışmalarına devam edeceğini ifade etti.

Önceki dönemlerde milletvekilliği yapan Yeşillerden Cem Özdemir ve Sosyal Demokratlar SPD'den Lale Akgün yeniden meclise girmeyi başaramadılar.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?