Alman politikacılar: Burka yasağı tartışması bitsin

Avrupa'daki burka yasağı tartışması devam ederken Alman politikacılar tartışmaların bitmesini istedi.

Alman politikacılar: Burka yasağı tartışması bitsin

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni-Almanya

Belçika’dan sonra Fransa’da da çarşafın yasaklanması tartışması devam ederken, Alman siyasetçiler bu tartışmanın Almanya’da sona ermesi gerektiğini düşünüyor.

Alman politikacılar ve Almanya’daki Müslüman temsilci kuruluşlar burka yasağı tartışmasına son verilmesini istediler. Hükümetin Göç ve Uyum Bakanı Maria Böhmer, ‘Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’ gazetesine verdiği demeçte burka yasağı tartışmasının Almanya’ya taşınmasının bir anlamı olmadığını söyledi.

Böhmer, burka yasağı tartışmalarının, asıl önemli olan uyum problemlerini farklı bir yöne çektiğini belirterek, ‘Buna anayasamızda da yeralan kadın-erkek eşitliğinin Almanya'da yaşayan tüm kadınları kapsaması da dâhil.’ dedi.

Adalet Bakanı Sabine Leutheuser-Schnarrenberger de burka’nın Almanya’da yasaklanmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu, din özgürlüğü kapsamında yüz ve bedenin tamamını örten kıyafetlerin de kabul görmesi gerektiğini ifade etti. Adalet Bakanı Leutheuser-Schnarrenberger, devletin bu giysileri yasaklayamayacağını söyledi.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ‘Zentralrat der Muslime’ genel sekreteri Aiman Mazyek de ‘Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a verdiği demeçte burka’nın Almanya’da yaşayan Müslümanlar için önemli bir rolü olmadığını, burka giymenin de farz olmadığını söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada burka yasağına karşı olduğunu belirtmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 16:20
banner53
YORUM EKLE

banner39