banner39

Alman şahinleri Afganistan'da kalmakta kararlı

Alman Hristiyan Demokratlar Afganistan'da kalmakta kararlı olduklarını açıkladı.

Arşiv 17.04.2010, 13:33 17.04.2010, 13:33
Alman şahinleri Afganistan'da kalmakta kararlı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya
 
Son olarak dört Alman askerinin daha Taliban tarafından öldürülmesinden sonra Başbakan Merkel Afganistan’daki askerlerini geri çekmeyeceklerini, görevlerinin devam ettiğini açıkladı. Hristiyan Demokratlar Birliği Partisi CDU’nun fraksiyon başkanı Schockenhoff da, ‘Afganistan bize çok uzak, ama Almanya’yı ve Almanları terör saldırılarından korumak için orada yapılan görev bize çok yakın.’ dedi.
 
Başbakan Merkel, bölgede Alman askerlerine yapılan saldırılar ve hayatını kaybeden Alman askerlerinin sayısının giderek artmasına rağmen Afganistan politikasında bir değişiklik yapmayı düşünmüyor. Son yapılan anketlere göre Alman halkının yüzde 70’i Afganistan’dan derhal çekilmek gerektiğini ifade ederken Merkel Afganistan işgaline ortaklık etmekte direniyor.
 
Son yapılan Taliban operasyonunda öldürülen dört Alman askerinden üçünün roket saldırısıyla değil, uzaktan kumandalı bir bombanın patlatılmasıyla öldükleri, sağlıkçı olan dördüncü askerin de aradan dört saat geçtikten sonra bir el bombasıyla öldürüldüğü açıklandı.
 
Merkel ABD’ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, ‘Biliyorum, birçok insan bu görev hakkında şüpheli. Ancak ben şunu söylemek istiyorum ki, (Afganistan’da) ülke stabil hale gelinceye ve kendi sorumluluğunu üstleninceye kadar bu görevin çok bilinçli bir şekilde arkasında duruyorum.’ dedi. Dışişleri bakanı Westerwelle ve Savunma bakanı Guttenberg de şimdiye kadar sürdürülmekte olan stratejiyi desteklediklerini açıkladılar.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?