banner39

Alman yaşlılara yurtdışından yeşil kartlı bakıcılar

Almanya'da yaşlıların bakımını üstlenen yabancılara yeşil kart verilmesi isteniyor.

Arşiv 20.04.2010, 13:16 20.04.2010, 13:16
Alman yaşlılara yurtdışından yeşil kartlı bakıcılar


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Yaşlıların bakımı için faaliyet gösteren İşverenler Birliği, Almanya’da yaşlılara bakım için çalışmak isteyen yabancılara yeşil kart verilmesini talep etti. Birlik başkanı Thomas Greiner ‘Financial Times Deutschland’ gazetesine verdiği demeçte, Almanya’da şu anda 2,2 Milyon yaşlı insanın bakıma muhtaç durumda olduğunu, bu sayının 2050’de iki misline çıkacağını, bu yüzden acilen dışarıdan bakıcı elemanların temini için yeşil kart uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.
 
Yaklaşık 200.000 kalifiye bakıcının temsilciliğini yapan İşverenler Birliği başkanı Greiner, ‘Yabancı işgücü, bürokratik engellere takılmadan ve mükemmel Almanca konuşmasına da gerek kalmadan buraya gelebilmeli.’ dedi.
 
Tahminlere göre şu anda Almanya’da 50.000 daha kalifiye bakıcıya ihtiyaç var. Almanya’da bakıcı eksikliğinin tek sebebi yaşlı nüfusun giderek artışı değil. Kalifiye bakıcıların Almanya’yı terkederek daha rahat şartlarda çalışabildikleri başka ülkelere göç etmelerinin de ülkedeki bakıcı noksanlığına neden olduğu belirtildi.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?