banner39

Almanca aileleri ayırıyor

Almanca dil imtihanı ailelerin birleşmesini engellediği bildirildi.

Arşiv 25.03.2010, 17:10 26.03.2010, 06:54
Almanca aileleri ayırıyor

Mücahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman devletinin, eşlerinin yanına gelmek isteyen yabancılara uyguladığı Almanca dil testi, katılanların üçte biri tarafından başarılamıyor. Sol Parti ve Yeşiller, devletin bu uygulamasını aileye düşmanca bir tavır olarak niteledi.
 
Genel seçimlerden sonra Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ve Liberaller FDP’den oluşan yeni koalisyon hükümetinin Göçmen Kanunu’nda yaptıkları değişiklikle, Almanya’da yaşayan eşlerinin yanına gelmek isteyen, fakat AB ülkelerinden birinde yaşamayan yabancılar için Almanca bilmeyi ve bunun için gerekli sınavı başarmayı şart koştu.
 
Türkiye’de de Almanya’daki eşlerinin yanına gitmek isteyenler, Goethe Enstitüsü tarafından açılan Almanca kurslarında dil öğrenerek imtihana katılıyorlar. Ancak dünya genelinde bu imtihanlara katılanlardan üçte birinin, imtihanın çok zor olması dolayısıyla geçemediği bildirildi. Sol Parti’nin Alman hükümetinden talebi üzerine verilen bilgilerde, 2009 yılında Almanca testini kaybedenlerin sayısının yüzde 36’ya çıktığı belirtildi. Goethe Enstitüsünde kurs görmeyenlerin ise bu imtihanda yüzde 40’ının kaybettiği tesbit edildi.
 
Sol Parti, Almanca testi uygulamasının ailelerin birlikte yaşama temel haklarını çiğnediğini ve eşlerin Almanca sertifikalarını alana kadar ayrı yaşamaya mahkum edildiğini belirtti. Sol Parti uyum politikası sözcüsü Sevim Dağdelen hükümetten aile birleşimine sınırlandırma uygulamasının sona erdirilmesini talep etti.
 
Yeşiller Başkan yardımcısı Josef Winkler de bu uygulamanın uyum ve aileye düşman olduğunu belirterek, daha önceki koalisyonun, dil mecburiyeti getirerek zorla evlendirmeye engel olmak ve uyumu teşvik etmek istediğini söyledi. Ancak şimdiye kadar bu uygulamanın uyum yerine trajik olaylara neden olduğunu ekledi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?